BD-RE XL od Panasonicu: Přepisovatelných 100GB!

vydáno 5. 4. 2011 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma Datová média

Tagy: BD-RE, Blu-ray, Panasonic

Osobně sice neznám nikoho, kdo by k archivaci využíval vysoké kapacity Blu-ray disků, faktem ale zůstává, že taková padesátigigová placka není úplně k zahození. Něco málo se na ní vejde. Inženýrům u Panasonicu to ale očividně nestačí, oni chtějí svá data také přepisovat a jelikož mají ve filmotéce véééliké množství domácího videa, nestačí jim ani oněch padesát gigabajtů.

Proto představují Panasonic LM-BE100J, první přepisovatelný Blu-ray s kapacitou 100GB. Samozřejmě se jedná o žhavou novinku, která si nejdřív odbute premiéru v Japonsku a do zbytku světa jí to bude trvat ještě dobrého čtvrt roku, o její existenci je ale dobré vědět. To abyste na ní mohli začít šetřit – v přepočtu totiž vyjde na víc jak dva tisíce.

Panasonic LM-BE100J

Odpovídá to nákupu externího harddisku o desetkrát vyšší kapacitě (a vyšších rychlostech přístupu / čtení), ale je pravda, že teoretická životnost takového Blučka by mohla být o pár let vyšší, nemluvě o fyzické odolnosti jako takové. Narozdíl od DVDček se ale o Blučkách v souvislosti s archivací digitálních materiálů všeobecně moc nemluví, takže Panasonic asi nemůže čekat příliš vysoké prodeje.

Disk jako takový navíc nevyužije každý, kdo má doma Blu-ray vypalovačku. Zatím ho podporují jen nejnovější vypalovačky od Pioneeru a Buffala, zbytek Blu-paličů si bude muset počkat. A dost možná se nedočkají, dokud si nekoupí novou palírnu.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře