Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

vydáno 13. 4. 2009 | autor Daniel Felix Hrouzek | sekce Novinky | téma Filmy, Ze světa | 9 komentářů

Tagy: Bedtime Stories, Blu-ray, Bolt, Bolt - pes pro každý případ, Disney, DTS-HD Master Audio, film, Pinocchio, Pohádky na dobrou noc, Šípková Růženka, Sleeping Beauty, Sněhurka a sedm trpaslíků, Snow White and the Seven Dwarfs

Sněhurka a sedm trpaslíků (Snow White and the Seven Dwarfs, 1937)

Studio Disney je známé svým pečlivým, i když někdy trochu zdlouhavým přístupem k vydávání svých „rodinných“ pokladů – klasických, několik desítek let starých, ručně animovaných a cenami ověnčených celovečerních filmů. Není žádným tajemstvím, že právě tyto rodinné tituly před lety výraznou měrou napomohly masovému rozšíření DVD technologie v běžných domácnostech.

Film Sněhurka a sedm trpaslíků (Snow White and the Seven Dwarfs, FDb.cz) se na DVD stal prvním animovaným titulem, kterého se prodal milion kusů za jediný den. V roce 2001 na něj bylo uvaleno moratorium a DVD vydání bylo staženo z prodeje, což je běžná praktika studia Disney, jak navnadit „publikum“ pro případ další edice.

Teď se tedy Sněhurka objeví i na Blu-ray, více než sedmdesát let po svém vzniku. Zařadí se tak po bok Blu-ray disků Šípková Růženka a Pinocchio, které vyšly už v loňském roce. Třídisková edice je pro region A (Amerika) naplánována na 6. října, bude obsahovat film s nově remasterovaným obrazem v původním formátu 1,33:1, DTS-HD Master Audio 7.1 zvukem a dosud neupřesněnými bonusy. Vzhledem k datovým možnostem Blu-ray se předpokládá, že ke všem bonusům z předchozího vydání přibudou ještě nějaké další, exkluzivní HD materiály a funkce.

To ale ještě není všechno. Edice bude kromě dvou Blu-ray disků obsahovat také DVD verzi filmu, která samozřejmě vyjde i samostatně – jenže až 24. listopadu, tedy o celých sedm týdnů později! Tuto praktiku, která by měla veřejnosti usnadnit rozhodování mezi Blu-ray a DVD vydáními filmů, už se studio Disney pokusilo uplatnit u filmů Bolt – pes pro každý případ a Pohádky na dobrou noc, jenže tehdy se jednalo o pouhé dva dny rozdílu a efekt byl tedy nulový.

Vzhledem k atraktivnosti titulu a také příznivému předvánočnímu času lze předpokládat, že by se kýžený efekt pozvednutí zatím nijak slavných prodejů Blu-ray mohl tentokrát dostavit. Studio Disney by to jistě uvítalo, věnuje totiž do přípravy svých kmenových Blu-ray titulů nemalé finanční prostředky, navíc doplněné rozsáhlými propagačními kampaněmi.

Jedinou špatnou zprávou tak vlastně zůstává jen fakt, že studio Disney naprostou většinu svých Blu-ray vydání regionálně kóduje. Milovníci animované klasiky si tedy budou muset počkat na vydání pro náš region B, které se jako obvykle trochu opozdí a zcela jistě nebude obsahovat českou lokalizaci.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Sněhurka a sedm trpaslíků je prvním celovečerním animovaným příběhem, který byl kdy natočen. Sněhurka, za kterou získalo studio Walt Disney i svého prvního Oscara, započala tradici legendární Disneyovské rodinné zábavy, která se vyznačuje osobitým kouzlem, dobrou stavbou příběhu a bezvýhradně špičkovou animací.

Sněhurka a sedm trpaslíků (Snow White and the Seven Dwarfs, 1937)

Příběh, ve kterém se mísí pohádkové kouzlo, dechberoucí napětí a neobyčejná odvaha, začíná jak jinak u kouzelného zrcadla. Kdo je na světě nejkrásnější? Zlá královna se dozvídá, že její půvab daleko převyšuje nevlastní dcera, Sněhurka. Proto se jí chce zbavit. Na útěku před nenávistí narazí Sněhurka na chaloupku, ve které žije sedm roztomilých trpaslíků Šmudla, Prófa, Štístko, Kejchal, Stydlín, Dřímal a nabručený Rejpal. Vzájemné setkání změní osudy každého z nich.

Klasickou pohádku bratří Grimmů o Sněhurce, hodných trpaslících a krásném princi si Walt Disney vybral jako námět pro svůj první kreslený celovečerní film už v roce 1933. Oproti poněkud pochmurné předloze změnil ladění příběhu a natočil Sněhurku jako zábavnou pohádku, provázenou písněmi.

Hlavním posunem oproti literárnímu textu bylo úplně nové pojetí trpaslíků, kteří nejsou u bratří Grimmů nijak zvlášť rozlišení, kdežto Disney a jeho spolupracovníci z nich udělali sedm osobitých postaviček, sedm různých charakterů a především – sedm nositelů laskavého humoru.

U nás byla Sněhurka poprvé uvedena v původní verzi už rok po světové premiéře – 1938 a po velkém úspěchu byla o rok později promítána i verze česká. Podruhé měla pohádka v našich zemích premiéru o jednatřicet let později, v prosinci 1970.

Sněhurka a sedm trpaslíků je historické dílo, které povýšilo kreslený film z role předfilmů a přídavků na úroveň rovnoprávného filmového díla. Snímek tak otevřel cestu i dalším filmovým společnostem, které se zabývaly výrobou animovaných filmů, a jeho kvality i význam byly oceněny osmi Oscary. Opravdový byl vlastně jenom jeden, dalších sedm maličkých bylo jen laskavým žertem Americké akademie.

Článek je součástí seriálu Blu-ray filmy na obzoru »

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Další Novinky

Komentáře

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil Anonym (bez ověření), 14. Duben 2009 - 12:10

Obrázek uživatele Anonym

Tedto BD bych si v české lokalizaci tj. s českým dabingem – (je to pohádka především pro malé děti) okamžitě koupil. Otázka zní, proč už si Buena Vista nebo kdo to vydává neuvědomí, že jsme pak odkázáni jen na nějáké pirátské verze z netu, kde to zajisté s českým dabingem bude.

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil d.f.h, 14. Duben 2009 - 15:53

Obrázek uživatele d.f.h

Je fakt, že Disney / Buena Vista u nás svá Blu-ray vydání zatím oficiálně vůbec nedistribuuje, jako tuším jediné z major studií. Mají to ale prý v plánu, jen svým lokalizovaným edicím prostě věnují velkou péči. Pokud si dobře vzpomínám, tak s jejich DVD byl svého času také problém. Ono to přijde.

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil Nemi (bez ověření), 15. Duben 2009 - 7:41

Obrázek uživatele Nemi

Ale o mezitim vydane bluray uz asi zustanem ochuzeni, ze? Skoda pixarovek a ted treba Snehurky.

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil d.f.h, 15. Duben 2009 - 8:53

Obrázek uživatele d.f.h

Já myslím, že bychom o ně přijít nemuseli.

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil MAK (bez ověření), 30. Červenec 2009 - 18:48

Obrázek uživatele MAK

Snehurka a sedm trpasliku vyjde v CR na BD i s ceskou podporou:)

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil d.f.h, 30. Červenec 2009 - 22:46

Obrázek uživatele d.f.h

Inu teď, když u nás FHE začalo s distribucí Blu-ray studia Disney, je to možné.

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil zóna (bez ověření), 15. Duben 2009 - 8:54

Obrázek uživatele zóna

nemi: Ale kdepak. Jakmile Buena Vista na český trh „vtrhne“, samozřejmě zpětně počeštěné pixarovky a další prodejně atraktivní tituly postupně dovydá. Kdyby to neudělala, byla by sama proti sobě, a chování majors se vždy řídilo ryzí finanční pragmatičností.

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil d.f.h, 15. Duben 2009 - 9:25

Obrázek uživatele d.f.h

Nějaké ověřené zprávy o tom, kdy by se tak mělo stát, by nebyly? :-)

Re: Sněhurka a sedm modrých trpaslíků

Vložil busines (bez ověření), 15. Duben 2009 - 9:36

Obrázek uživatele busines

Zitra. :-D