YouTube začíná podporovat 4K rozlišení

vydáno 5. 1. 2014 | autor Petr Semecký | sekce Bleskovky | téma Filmy, Ze světa

Tagy: 4K, film, Google, kodek, stream, UHD, Ultra HD, VP9, YouTube

Nedávno jsme psali o tom, že se VOD služba Netflix chystá naplno ponořit do vod Ultra HD a streamovat filmy ve 4K. A nyní přichází na řadu nejrozšířenější streamovací služba současnosti – „TvojeTrubka“. YouTube dnes používá v podstatě každý, a tak je vcelku logické, že se Google, který YouTube již nějaký čas vlastní, snaží své služby i nadále vylepšovat. Nově tak přibude podpora 4K rozlišení, jež bude – stejně jako u Netflixu – umožněna novým kodekem. Nepůjde však o h.265, nýbrž o interní kodek VP9.

YouTube

Ten má podle slov Googlu umožnit streamování videa v „extrémně vysokém rozlišení“, aniž by bylo nutné razantně navyšovat datový tok a tím pádem by nemělo dojít ani k navýšení načítacího času videa. VP9 je prý natolik schopný, že snižuje množství dat požadované k přehrání HD videa o 50 procent, čímž se sníží i „buffering“ videí s nižším rozlišením.

Jenže ačkoli většině sjížděčů YouTube tyto PR řeči stačí, náročnější uživatelé moc dobře ví, že YouTube dodnes nepřinesl ani uspokojivé přehrávání videí v 1080p, na nichž je komprese jednoduše patrná. Uvidíme, jaké budou ohlasy z blížícího se veletrhu CES v Las Vegas. Právě zde totiž YouTube svoji inovaci představí snad na všech stáncích velkých výrobců televizí.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

Společnost TP-Link přináší na trh nový hybridní mesh …

Homepage »

Komentáře