Trnkovy Staré pověsti české jsou zrestaurovány. Uvede je Finále Plzeň

vydáno 7. 4. 2015 | autor Petr Semecký | sekce Bleskovky | téma Filmy, Z domova

Tagy: film, Finále Plzeň, kino, Staré pověsti české

NFA má na triku další výborný počin v oblasti restaurování tuzemského zlatého fondu. Společně s budapešťskou laboratoří Magyar Filmlabor se Archiv pustil do restaurace loutkové adaptace Jiráskových Starých pověstí českých, které na plátno přivedl animátorský génius Jiří Trnka.

Práce byly v nedávných dnech ukončeny a premiéra staronové podoby klasiky české animace se chystá na festival Finále Plzeň, jenž odstartuje již za necelé tři týdny. Zajímavá může být projekce zrestaurované verze především pro ty, kteří měli možnost vidět předchozí podobu filmu před dvěma lety na festivalu v Karlových Varech. Film si však užijí vyleštěný obraz samozřejmě všichni diváci v publiku.

Staré pověsti české

Digitalizace a následná restaurace probíhaly pod přísným dohledem týmu českých archivářů, kteří kromě odborných znalostí poskytli podrobnou dokumentaci a rovněž i materiály v podobě samotného filmu. Výsledná restaurace vznikla jako výsledek práce z původního negativu obrazu a zvuku, dvou intermediátů negativů, jednoho intermediátu pozitivu a sedmi distribučních kopií, jež byly v NFA uloženy. NFA a maďarská strana se při restaurování zaměřily především na zlepšení barevného spektra, jež v průběhu let na analogových kopiích silně degradovalo.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře