Star Wars: THX certifikace potvrzena

vydáno 13. 5. 2011 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma Filmy | 4 komentáře

Tagy: Blu-ray, Star Wars, Star Wars Saga, THX

Star Wars The Complete Saga

Spekulovali jsme o tom už v rámci předposlední novinky o podrobnostech Blu-ray edice ságy Hvězdných válek, chvilku na to pak domněnku potvrdily i cover-arty s THX logem – Star Wars budou ve vysokém rozlišení s THX certifikací. Teď k tomu ale přišlo i oficiální potvrzení a drobná zmínka o procesu, která jistě každému fanouškovi udělá ohromnou radost:

THX analyzuje každé políčko filmu, srovnává ho s vysokodefiničním masterem a ujišťuje se přitom, že je zachována ostrost a detaily z původních zdrojů. Tady to ale nekončí. Stejně tak se kontrolují veškeré prvky audia, aby se tvůrci ujistili, že zvuk odpovídá referenční studiové kvalitě a zůstává přitom věrný původním zvukovým masterům.

Spolu s Lucasovým slibem, že filmy využijí Blu-ray do posledního bitu, už začíná být hype kolem technické kvality BD Hvězdných válek možná až přehnaně veliký. Nová trilogie je sice točená na HD kamery v 1080p, ta stará už za sebou ale nějaký ten pátek má, o kvalitě filmového materiálu, na který se v té době točilo, ani nemluvě. Proč to říkáme? Jednoduše proto, aby pak fanoušci nebyli moc zklamaní. Doufat můžeme v to nejlepší, počítat bychom ale měli klasicky s tím nejhorším ;).

Psali jsme o Blu-ray Hvězdných válek:

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

Společnost TP-Link přináší na trh nový hybridní mesh …

Homepage »

Komentáře

Re: Star Wars: THX certifikace potvrzena

Vložil Michel (bez ověření), 14. Květen 2011 - 13:40

Obrázek uživatele Michel

Blesková novinka a dobrá zpráva :-) Jen bych si dovolil autorovi článku vytknout dvě nepřesnosti v posledním odstavci: Na digitální HD kamery se nenatáčela celá nová trilogie, ale pouze Epizoda II a Epizoda III. Epizoda I se natáčela ještě na klasický 35 mm film stejně jako stará trilogie. Viz například http://en.wikipedia.org/wiki/Star_Wars#… A říct, že se v době natáčení staré trilogie točilo na nekvalitní materiál, to je podle mě celkem odvážné tvrzení. Naopak HD ripy staré trilogie a i jiných filmů z té doby naskenované v HD a remasterované ukazují, že se tehdy u věšiny filmů používal kvalitní materiál.

Jinak já jako fanoušek budu zklamaný spíš pokud na Blu-ray u staré trilogie nebude opravena ta nepovedená barevná korekce: modrá planeta Hoth, zelená planeta Dagobah, růžový Vaderův meč a hlavně nepovedené „prolnutí“ mečů v 6. epizodě.

Re: Star Wars: THX certifikace potvrzena

Vložil Michal Kubeček (bez ověření), 14. Květen 2011 - 14:34

Obrázek uživatele Michal Kubeček

Já bych hlavně ocenil, kdyby do závěrečného „zjevení“ na konci RotJ vrátili původního Anakina (z RotJ) místo toho z RotS, který tam působí jako pěst na oko. Ale takovou radost mi asi neudělají… :-(

Re: Star Wars: THX certifikace potvrzena

Vložil Michel (bez ověření), 14. Květen 2011 - 15:50

Obrázek uživatele Michel

Jj, na to bych málem zapomněl, tohle bych taky ocenil ze všeho nejvíc. Z úprav, které na staré trilogii George Lucas roku 2004 provedl, je tahle úprava opravdu ze všeho nejhorší… Dvaceliletý otec se kouká na svého dvacetiletého syna…to vypadá opravdu hodně divně.

Sice jsem už tuhle scénu našel na internetu v DVD kvalitě a dokonce jsem našel i jeden hodně kvalitní remaster do 1080p, ale přece jen oficiální HD scan z původního filmového pásu by byl kvalitou trošku jinde.

Ale bohužel, jak píšeš, šance, že by se tahle scéna někdy objevila na Blu-ray je minimální. Na Blu-ray na podzim bude na 100% ta remasterovaná z roku 2004 a původní (unaltered, theatrical) verze staré trilogie na Blu-ray nevyjde nejspíš nikdy…

Re: Star Wars: THX certifikace potvrzena

Vložil Anonym (bez ověření), 15. Květen 2011 - 11:56

Obrázek uživatele Anonym

Osobně mi nejvíc vadí, že Han vystřelí až jako druhý a Vaderův růžový meč..