Sony chystá 4K kamery s 8K čipem

vydáno 4. 3. 2011 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma Foto a video

Tagy: 4K, 8K, Cine Altissima, CineAlta, CMOS, DLSR, F3, Full HD, RAW, RED, Sony, Super35, videokamera

Sony - logo

Zatím se jedná o pouhý prototyp, Sony ale na letošním NAB hodlá představit novou profesionální kameru, která bude navazovat na řadu CineAlta. Jméno však bude mít zcela nové (tedy alespoň je tak označena ve stádiu prototypu): Cine Altissima.

Její hlavní devizou bude bez debat výborný CMOS sensor o velikosti Super35 (tedy jako kinofilm) s šestnácti-bitovým RAW výstupem o rozlišení 4K.

Aby Sony dosáhlo co nejvyšší možné obrazové kvality, bude sice kamera zaznamenávat „pouhé“ 4K, ve skutečnosti je ale nativní rozlišení čipu celých 8K (tedy 8768×2324 pixelů, to je přes dvacet megapixelů!).

Toto rozlišení následně elektronika downsampluje, aby tak ve 4K Cine Altissima poskytla co nejostřejší a nejprokreslenější obraz. Ten bude moct „létat“ ve frameratu mezi jedním a sto dvaceti snímky za vteřinu.

Zajímavé bude sledovat především cenovou politiku Sony. Moderní profesionální kamery, pracující na bázi digitálního záznamu, totiž v posledních letech výrazně zlevňují a to jednak díky kamerám RED, tak díky schopnostem DSLR fotoaparátů.

Sony na to už jednou letos reagovala se svou poloprofesionální F3, jejíž cena se pohybuje kolem patnácti tisíc dolarů. Ta ale umí „jen“ Full HD (1920×1080 pixelů). Nová Cine Altissima by mohla být dalším nástrojem levnějších produkcí k co nejlepší možné obrazové kvalitě.

Související články

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře