Projektory budoucnosti budou bezlampové

vydáno 7. 3. 2013 | autor Martin Taraba | sekce Bleskovky

Tagy:

Díky akceleraci vývoje bezlampových zdrojů světla se na přelomu let 2012 a 13 začaly nejprve na výstavách a nyní už i v katalozích firem objevovat videoprojektory, u nichž je konvenční lampa se žhaveným vláknem nahrazena laserm. Projektory tak mají nižší spotřebu, nepotřebují tolik intenzivní chlazení, jsou eco-friendly, tedy méně zatěžují životní prostředí a přitom mnohonásobně prodlužují životnost cenově náročné lampy a tím pádem je lze považovat za téměř bezúdržbové. Firmy se nyní předhánějí v příznivosti dosud zanedbávaného údaje TCO (Total Cost of Ownership), tedy česky Celkové náklady na vlastnictví přístroje.

Sony VPL-FH36

Za první projektor s laserovým zdrojem světla je všeobecně považován již vloni na podzim představený Mitsubishi LaserVue, jehož japonskou technologii převzal korejský LG a implementoval ji do televizorů nové generace, vystavených v lednu na CESu v americkém Las Vegas. A hned po CESu, na veletrhu ISE (Intergrated Systems Europe) v holandském Amsterdamu navíc Sony odtajnil informace o novince, která má být prvním projektorem, kde je zdrojem 3LCD laser s nově vyvinutou technologií BrightEra. Slibuje dosáhnout jasu až 4000 lumenů, lepší kontrastní poměr a vynikající barevnou stálost. Rozlišení 3LCD laserového projektoru Sony je WUXGA (1920×1200 bodů) a životnost světelného zdroje zde má dosáhnout úžasných 20 000 hodin. Novinka dosud nemá jméno, nebyly pro ni zveřejněny žádné podrobnější údaje a dokonce ani přesnější termín uvedení na trh, natožpak prodejní cena. Na nedávno skončeném ISE byl k vidění pouze prototyp, z něhož bylo patrné, že laserový Sony konstrukčně vychází z velmi úspěšného dosud prodávaného modelu VPL-FH36 (viz. obr), určeného pro náročnější systémové nasazení a trvalé instalace.

PT-RZ470K/W

Na tuzemském trhu ale asi prvenství získá laserový Panasonic. Během prvního čtvrtletí roku 2013 by se v síti jeho autorizovaných prodejců měly objevit dva bezlampové videoprojektory nejnovější generace. Jejich lampa je u nich nahrazena kombinací LED a laserových diod, která dlouhodobě poskytnou vysoký jas přesahující 3 000 lumenů, a to při životnosti opět až 20 000 hodin. První projektory Panasonic tohoto typu budou nabízeny ve dvou řadách, PT-RZ470 a PT RZ370, přičemž každá řada bude nabízena ve dvou rozlišeních, 1080p (1920×1080 bodů) a WXGA (1280×800 bodů). U všech těchto modelů je zobrazovacím prvkem jednočipový DLP (Digital Light Processing), všechny jsou dále vybaveny dvojnásobným zoomem a technologií Panasonic Daylight View, využívající vestavěný sensor okolního světla pro udržení stálé kvality obrazu při změně světlených podmínek. Panasonic je v tiskové zprávě ze 7. února 2013 poněkud překvapivě označil jako první bezlampové profesionální 1080p projektory s technologií HDBaseT na světě, ovšem s poznámkou, že tento údaj platí k 1. červnu 2012. Podrobnosti k uvedené technologii ani přesné technické parametry, tuzemské ceny (bez DPH) však již ano: PT-RZ370EJ – 90.995 Kč, PT-RZ470K/W – 102.995 Kč; z označení K/W je patrné, že v nabídce bude černá i bílá verze.

PT-RZ370EJ

Ani jeden z těchto průkopnických laserových videoprojektorů není „spotřebkovým“ typem, určeným pro domácí kino. Všechny výše zmíněné jsou spíše profesionální či průmyslové modely, u nichž se předpokládá trvalá instalace i v méně příznivých podmínkách a dlouhé projekční doby. Pokrok v profesionální elektronice však vždy o něco předbíhá a určuje směr spotřební elektronice, tedy přístrojům pro domácnosti. Laserovým zdrojům světla pro projektory nepochybně patří budoucnost a uslyšíme o nich stále častěji. Lze se jen těšit na kvalitnější obraz s nižšími provozními náklady a odhadovat dobu, kdy lasery zcela nahradí projektory s klasickou lampou.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře