Prodeje hudby klesají, úspěch slaví vinyly a stream

vydáno 16. 1. 2015 | autor Petr Semecký | sekce Bleskovky | téma Hi-Fi audio, Ze světa | 6 komentářů

Tagy: hudba, spotify, streaming, vinyl

Že prodeje hudby dlouhodobě klesají, není žádná novinka. Jednomu segmentu trhu se však přece jen daří – vinylům. Nielsen ve své analýze amerického trhu uvádí, že v uplynulém roce vinyly zaznamenaly padesátiprocentní nárůst prodejů a končily rok s více než 9 miliony prodanými kusy nosičů. Solidní číslo. Dokonce největší od roku 1991. Vítejte zpátky, černé placky, zázračně vyluzující hudbu.

Naopak klasická alba spadla o 11 procent (v řeči peněz 32 milionů) a musela se smířit s propadem na 257 milionů prodaných alb za rok. Digitální alba přitom čekal obdobný procentuální pád a nakonec rok zakončila s prodeji 106 milionů kusů.

Spotify

Co za těmito propady stojí? Odborníci se shodují, že především čím dál víc se rozrůstající streamování. A to jak v podobě oficiálních kanálů na YouTube (VEVO), tak skrze placené služby typu Spotify, kde si zaplatíte měsíční taxu a můžete si pouštět hudbu do aleluja, aniž byste museli za kompletní album platit. Ostatně proti tomuto systému se někteří hudebníci začínají ohrazovat, neboť jim klesají zisky. Jak ovšem dokazuje více než padesátiprocentní nárůst využívání streamovacích služeb, streamování hudby ještě stále není na vrcholu a jeho vliv na trh bude stále narůstat.

Jak jste na tom vy? Kupujete ještě stále CD? Streamujete? Anebo jste fajnšmekři a sbíráte vinyly?

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Prodeje hudby klesání, úspěch slaví vinyly a stream

Vložil Spaceman (bez ověření), 16. Leden 2015 - 18:48

Obrázek uživatele Spaceman

Sbírám vinyly. Na druhém místě v objemu je teď u mně nákup blu-rayů a na třetím jsou ještě cédéčka. Streamuji pouze pro informaci (za co zase vyhodit peníze).

Re: Prodeje hudby klesání, úspěch slaví vinyly a stream

Vložil KARLOS (bez ověření), 16. Leden 2015 - 21:20

Obrázek uživatele KARLOS

Streamuju informativně, nakupuju dnes již téměř výhradně digitálně. S potěšením pak musím prohlásit, že už dnes není nikterak velký problém, alespoň ve vodách mainstreamu nakupovat ve FLACu (ano, pořád „ješě“ v SD), což stříbrné kotoučky opravdu vystrnadilo z police. Vinyly nekupuju vůbec, né, e by se mi nelíbilo mít krásnou velkou placku, ale to využití by u mě bylo nulové.

Re: Prodeje hudby klesají, úspěch slaví vinyly a stream

Vložil Michal Kubeček (bez ověření), 17. Leden 2015 - 2:54

Obrázek uživatele Michal Kubeček

Co jsou to „klasická alba“, když to nejsou ani „vinyly“ ani „digitální“? Z kontextu to vypadá na CD, ale snad aspoň sem by nemusela proniknout móda používat nesmyslně slovo „digitální“ pro označení obsahu kupovaného bez fyzického nosiče. (Hint: jaký záznam je na CD? Analogový?)

A k otázce: CD kupuju, ale „ještě stále“ není bych neřekl. Naopak, loňského února (kdy jsem si pořídil Onkyo C-7030) jich kupuju podstatně víc než kdykoli dřív. Gramofon mne neláká a streamování taky ne.

Re: Prodeje hudby klesají, úspěch slaví vinyly a stream

Vložil KARLOS (bez ověření), 17. Leden 2015 - 16:35

Obrázek uživatele KARLOS

Data na disku jsou fyzická… Doslova. Mě by spíš zajímalo, jak mám teda nazývat koupené soubory z internetu? A nehledě na to, „oficiální“ název zní digitální download. Takže asi tak.

Re: Prodeje hudby klesají, úspěch slaví vinyly a stream

Vložil Michal Kubeček (bez ověření), 18. Leden 2015 - 15:09

Obrázek uživatele Michal Kubeček

„Data na disku jsou fyzická…“ – data fyzická nejsou. A hlavně jsem psal „kupovaného bez fyzického nosiče“. To je totiž ten rozdíl, když si koupím FLAC/MP3, kupuju si právě jen ta abstraktní data a na jaké médium je uložím, to je na mně. Když si koupím CD, tak si koupím data i s fyzickým nosičem – ale záznam bude taky digitální. To je podstata mé námitky proti nesmyslnému používání přívlastku „digitální“ k rozlišení staženého souboru od CD nosiče (digitální je oboje). Termín „digitální download“ je nesmyslný už proto, že každý download (ve smyslu dat přenesených po síti) je digitální už z principu.

Jak říkat staženým souborům? Třeba právě stažené soubory. Určitě ale nemá smysl „digitální“, protože to je nijak neodlišuje třeba od těch CD.

Re: Prodeje hudby klesají, úspěch slaví vinyly a stream

Vložil Spaceman (bez ověření), 17. Leden 2015 - 20:24

Obrázek uživatele Spaceman

Klasická alba – tím jsou asi myšleny tituly, prostě celá alba: když si někdo stáhne celou desku, ne jenom jednotlivé skladby. Aspoň tak jsem to pochopil.