Panasonic vyvinul technologii, která může být revolucí ve fotografování v tmavém prostředí

vydáno 7. 2. 2013 | autor Jaromír Šetek | sekce Bleskovky | téma Foto a video

Tagy: Bayer, fotografie, ISO, Panasonic

Panasonic označil za Achillovu patu dnešních fotoaparátů Bayerův filtr (celým názvem Bayerovo pole barevného filtru – CFA). CFA je jakási mozaika snímačů, z nichž polovina přijímají zelenou, čtvrtina modrou a čtvrtina červenou barvu.

U menších čipů v kompaktních fotoaparátech nebo smartphonech je tento filtr příčinou, že při fotografování při zhoršených světelných podmínkách se zachytí nedostatečné množství světla v porovnání s čipy většími a výsledný obraz je mnohdy nepoužitelný. Funguje totiž tak, že každé místo snímače (tato místa ještě oddělují spoje) přijímá pouze jednu ze základních RGB barev, a proto je přenos omezen na 30 – 50 % původního světla. To se vyrovnává zvýšením citlivosti filtru, což má za následek šum na snímcích.

Bayerův filtr není pochopitelně jediným použitelným nástrojem, nicméně žádný jiný se pro praktické použití nerozšířil. Panasonic nyní vyvinul novou technologii pro snímání obrazu, která má fungovat s běžnými CCD a CMOS čipy. Technologie funguje na bázi tzv. Micro color splitteru, který „štěpí“ světlo na kombinace bílé, červené a modré a do standardních barev obraz následně převádějí speciální algoritmy. Panasonic uvádí, že tak lze docílit dvojnásobné barevné citlivosti. Bohužel zatím údajně Panasonic neplánuje komercializaci této technologie.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře