OLED technologie by mohla být levnější díky novým polymerům

vydáno 11. 12. 2012 | autor Jaromír Šetek | sekce Bleskovky | téma Televizory

Tagy: AM Oled, AMOLED, OLED

Příští rok má být podle prognóz upřena pozornost na vývoj fenoménů 4K a OLED. V případě OLED brání spotřebitelům v pořízení nejen nedostupnost produktů, ale v případě rozšíření na trhy hlavně astronomická cena za televize s touto zobrazovací technologií. Náročná výroba totiž tlačí náklady vzhůru a tak kalkulace konečné ceny končí nepoměrně výše oproti mainstream televizím s Edge LED (případně Full LED) podsvícením a TN nebo IPS panely. Technologií OLED pro velké televizoru se zabývají zejména společnosti LG (LG 55EM970V) a Samsung (ES9500). Odhadovaná cena jejich produktů se pohybuje kolem 200 tisíc korun.

Vysoká cena a nedostatečná kapacita pro výrobu OLED televizí je způsobena překvapivě nejen nedostatkem výrobních zařízení, ale tím, že k výrobě OLED panelu se využívá prvek indium. Ten společně s cínem tvoří sloučeninu ITO, která pak slouží jako anoda. Indium, které se používá také v solárních panelech, je stále dražší a není snadné jej získávat. Proto vědci hledají alternativu.

Tou by mohl být polymer PEDOT:PSS, který je znám již patnáct let. Jako substitut za ITO anodu jej však identifikovala univerzita v Iowě ve spolupráci s Ames Laboratory spadající pod americký Úřad pro energetiku. PEDOT:PSS již v minulosti byl zvažován pro použití v OLED panelech. Byl však zavrhnut kvůli nedostatečné vodivosti a průhlednosti. Vědci nyní přišli se způsobem úpravy jeho vlastností tak, aby vyhovoval požadavkům pro využití v OLED panelech.

Efektivita výroby při použití polymeru by se podle odhadů zvýšila o 40 %. Polymer je navíc široce dostupný. Další z výhod PEDOT:PSS oproti ITO je jeho pružnost. Ohebné flexibilní obrazovky, které měla OLED technologie přinést, by tak byly blíže k úspěšné realizaci a rozšíření. Stejně tak by se OLED televize mohly stát cenově dostupnými mnohem dříve, než se předpokládalo.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

Společnost TP-Link přináší na trh nový hybridní mesh …

Homepage »

Komentáře