Nový Final Cut Pro je venku, jmenuje se X

vydáno 13. 4. 2011 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma Foto a video, IT a software | 2 komentáře

Tagy: Apple, Final Cut Pro, Final Cut Pro X, iPad, NAB

Přesně jak se čekalo, Apple v Las Vegas představilo nejnovější verzi populárního střihového programu Final Cut Pro. To nemá žádné číselné označení, společnost ho totiž pojmenovala jednoduše X, což napovídá, že se zákazníci s jeho koupí dožijí krom spousty nových funkcí také naprosto přepracovaného interface. Final Cut byl totiž předělán od základů.

Díky tomu ho programátoři mohli připravit ve čtyřiašedesátibitové verzi, což aplikaci mimo jiné umožňuje používat vyšší paměť RAM (32-bitový systém zpracuje maximálně 4GB, 64-bitové operační systémy a programy můžou teoreticky pracovat až se 128GB). Díky fičuře s názvem Grand Central Dispatch na pozadí neustále probíhá rendering (program umí úkolovat jednotlivá jádra procesoru, najednou dokáže pracovat až s osmi) a Final Cutu teď nebude dělat problém ani střih ve 4k. Z nových funkcí se nejčastěji skloňuje magnetická časová osa, automatické rozpoznání obličejů, což program zvládne během importu videa ještě s obrazovou stabilizací. Plnohodnotný color-management pak pomocí ColorSync mimo jiné umožní automatický color-matching mezi jednotlivými klipy.

Apple Final Cut Pro X

Mnozí z účastníků konference přirovnávají přepracovaný interface k iMovie, což je zjednodušena střihová aplikace pro iPad. Střihači tak můžou očekávat o něco snazší uživatelské rozhraní, které spolu s novými funkcemi zefektivní celý proces střihu videa nebo filmu. Tedy mělo by. Jestli tomu tak bude, se dozvíme až v červnu, kdy bude aplikace ke stažení na Mac App Store za velice rozumných $299 (což je něco kolem pěti tisíc!), do té doby si alespoň prohlédněte podrobný screenshot (stačí rozkliknout obrázek).

Spolu s Final Cutem Pro X budou jednotlivě ke stažení také další doplňkové aplikace jako Motion, Color, Compressor a DVD Studio Pro. O tom, jestli se vůbec bude prodávat krabicová verze programu, se zatím neví, digitální distribuce je totiž (nejen) cenově efektivnější.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Nový Final Cut Pro je venku, jmenuje se X

Vložil Quasar (bez ověření), 14. Duben 2011 - 7:06

Obrázek uživatele Quasar

Podotykam, ze 64 bitova architektura umoznuje adresovat (teoreticky) 16 EiB (16×10246)B. Prakticky je to ale omezeno na neco mezi 256TiB a 4PiB. Tedy v zadnem pripade jen 128GiB.

Nový Final Cut Pro je venku, jmenuje se X a je to průser !

Vložil kulivok (bez ověření), 22. Září 2011 - 13:14

Obrázek uživatele kulivok

Mám známého, který je skalním fandou jabka a tak střihá v FCP. A poté co odzkoušel FCP X prohlásil, že tímhle si Apple vykopali hrob. Doslova sebevražda. No abych to zkrátil,je to průser jakej se hned tak nevidí. Xko nepodporuje import projektů z předchozích FCP,nepodporuje pluginy 3 stran, ten výčet toho co neumí nebo co nepodporuje je tak obsáhlý,že vylézt s něčím takovým na trh je skutečná sebevražda. A pokud si to nějaký střihač pořídí, tak spáchá harakiri.