Jeunet nerad modrého Vetřelce

vydáno 21. 11. 2010 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma Filmy | 2 komentáře

Tagy: 20th Century Fox, Alien Anthology, Alien: Resurrection, Blu-ray, film, Vetřelec 4: Vzkříšení, Vetřelec: Antologie, Vetřelec: Vzkříšení

Vetřelec: Vzkříšení (Alien: Resurrection, 1997) (Blu-ray)

Že je vydání Vetřelčí antologie (exkluzivní fotografie) na Blu-ray událostí roku, už jsme zmiňovali několikrát. Tahle edice je z části tak úžasná i proto, že k restauraci prvního a druhého dílu byli přizváni režiséři Ridley Scott a James Cameron. Jenže série má i třetí a čtvrtý díl, které si takovou péči nevysloužily.

Jean-Piere Jeunet, režisér Vzkříšení (recenze), si toho na rozdíl od Finchera (který se od svých Vetřelců spíš distancuje, takže od něj ani neuslyšíme) všiml a na svém blogu si postěžoval, že k restauraci svého filmu nebyl přizván a že Blu-ray přepis připomíná spíš zastaralé DVD.

Francouzi mívají tendence přehánět, obzvlášť když někdo urazí jejich nabubřelé ego, takže ho samozřejmě nesmíte brát vážně. Vzkříšení nevypadá ani zdaleka tak špatně a i když kvalitativně má k jedničce a dvojce daleko, přepis je to na katalogový release vlastně standardní.

TIP: Přečtěte si naše obsáhlé recenze Blu-ray vydání filmů Vetřelec a Vetřelci.

Problém třetího a čtvrtého dílu totiž je, že restaurovány čerstvě nebyly a Blu-ray přepisy vznikly z masterů pro DVD release. Foxové tak ušetřili peníze a Jeuneta logicky nebylo k čemu zvát.

Samozřejmě je tu ještě důležitý argument: Když už Foxové vydávají takovou ultimátní Blu-ray edici, mohli přisypat milion dolarů a postarat se o super přepis i u trojky a čtyřky. Jenže Foxové jsou škrti, to o nich ví každý a navíc jsou si vědomi toho, že jsou to právě jednička a dvojka, co prodá antologii – kdyby si lidé mohli vybrat, trojce a čtyřce by se zpravidla vyhýbali.

Ostatně proto filmy vycházejí jako jedna edice, prodají se tak navzájem. Až jednoho dne vyjdou tituly samostatně (je to hudba vzdálené budoucnosti, ale stane se to), lidé půjdou především po jedničce a dvojce. Jsou to klasiky. Trojka a čtyřka jsou díly, které se sice mohly někomu líbit, ale pořád jsou to jen průměrné filmy, které nebudí tolik pozornosti.

Jeunet si stěžuje částečně oprávněně, na Vzkříšení je asi hrdý a bylo by slušností, přizvat ho k Blu-ray masteringu… Ale jednak by u něj byl zbytečný, druhak by s kvalitou stejně moc neudělal. Leda že by si za restauraci připlatil sám. A zas takový frajer asi nebude.

Související články, recenze a trailery

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Jeunet nerad modrého Vetřelce

Vložil Mark (bez ověření), 21. Listopad 2010 - 19:44

Obrázek uživatele Mark

Hm, myslím, že tá reakcia nemá nič spoločné s tým, že Jeunet je Francúz. Klasická ľudská reakcia. Len menšina ľudí zvláda takéto situácie s nadhľadom.

Re: Jeunet nerad modrého Vetřelce

Vložil Papinak (bez ověření), 21. Listopad 2010 - 20:20

Obrázek uživatele Papinak

Taky bych byl asi nasr…, že zrovna můj film nebude prezentován v nejlepší možné kvalitě. Zvláště u takovéto kolekce.