HDMI Forum uvedlo novou HDMI specifikaci 2.0a

vydáno 9. 4. 2015 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma Ze světa

Tagy: Blu-ray, HDMI, Netlix, UHD

Svět digitálního videa se s příchodem Ultra HD rychle mění a zatím to vypadá, že je těžké držet krok i pro samotné výrobce, natož pro zákazníky. S nástupcem FullHD totiž do videa přichází krom vyššího rozlišení také hrátky s barvami (10-bit, Rec.2020) a s frameraty (HFR), obměňování starého železa navíc výrobci využívají i k uvedení nových zobrazovacích technologií. Mezi ty se řadí různé verze vysokého dynamického rozsahu, tedy HDR (High Dynamic Range). Momentálně není podoba HDR nikde finalizovaná (ve hře je to od Dolby – Dolby Vision, vlastní vyvíjí také Technicolor, Philips, BBC i Samsung, do všeho navíc mluví SMPTE, CEA, UHD Alliance a BDA), to ale nebrání HDMI Fóru v uvedení první verze HDMI, která bude schopná (alespoň některé verze) HDR přenést. A tak představilo HDMI 2.0a.

HDMI

Nová verze „dvojkového HDMIčka“ ponese informace o HDR ve formě metadat. Konkrétně podle nového standardu CEA-861.3 (přečíst si ho můžete zde: http://www.ce.org/…A-861-3.aspx), který doporučuje přenos informací o HDR ve formě (statických) info snímků.

Pro koncového uživatele bez nejnovějších přehrávačů a zobrazovačů se s příchodem nového HDMI nic nemění. Jeho schopnosti začnou být relevantní až s příchodem prvních HDR televizorů a především obsahu (v druhé polovině roku by ho mohl přinést Ultra HD Blu-ray nebo třeba Netflix).

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře