4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

vydáno 8. 9. 2014 | autor Petr Semecký | sekce Bleskovky | téma Filmy, Ze světa | 12 komentářů

Tagy: 4K, 4K Blu-ray, BDA, Blu-ray, film, Sony

BDA aka Blu-ray Disc Association na veletrhu IFA zveřejnila svoje plány finalizovat vývoj 4K Blu-rayů k vánočním svátkům roku 2015. V první vlně mají být využívány současné disky o velikosti 50GB, na které se 4K materiál vejde díky užití vysokokompresního kodeku HEVC, jenž nyní ke komprimaci videa používá například streamovací služba Netflix. Vzhledem k tomu, že se bude jednat i přes pokročilost HEVC o vysokou kompresi je však v plánu přejít na disky s větší, ideálně dvojnásobnou kapacitou.

BDA aktuálně dokončuje specifikace nového formátu, od nichž se bude samozřejmě odrážet i nový hardware v podobě přehrávačů, které mají být schopné z nové generace Blu-ray disků ždímat data rychlostí od 50 do 100Mbps.

Video Unlimited je jedním z mála zdrojů 4K videa na světě

Vyšší rozlišení videa však nemá být jedinou novinkou 4K Blu-rayů. BDA de facto potvrdila, co se delší dobu tušilo. A to, že 4K Blu-raye budou podporovat přehrávání v až 60 snímcích za vteřinu a rovněž nabídnou i širší barevný gamut a vyšší dynamický rozsah (HDR), které umožní zase o trochu živější barvy a lepší barevné přechody.

4K Blu-ray byl jen otázkou času a co si budeme povídat, v době, kdy výrobci uvádí na trh jednu 4K televizi za druhou, bylo potřeba přijít s pevným médiem, které by zákazníkům dalo důvod na UltraHD přejít. Ač totiž Sony zásobuje diváky 4K materiálem skrze svou streamovací službu Video Unlimited, Samsung chystá to samé ve spolupráci s 20th Century Fox a v podobném duchu funguje i výše zmiňovaný Netflix, takové řešení rozhodně není ideální (o čemž jsme se sami přesvědčili na IFA, kde byla komprese na UHD televizích se streamovaným 4K zdrojem jasně patrná) a stále naráží na limity internetových sítí a příliš vysokou kompresi ve snaze snížit velikost zdroje na minimum. Až na 4K Blu-rayi budou moci 4K filmy vypadat referenčně, což si výrobci samozřejmě uvědomují (na veletrzích nyní předvádí buď streamované filmy, anebo nudná promo videa cukrovinek a cákající vody) a vlastně je i trochu překvapující, že se bude čekat ještě další rok, než UHD nosiče konečně dorazí.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil MartinV (bez ověření), 8. Září 2014 - 18:17

Obrázek uživatele MartinV

V době, kdy už existuje 8K by bylo holým nesmyslem, pořizovat si čtyřku

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil Zahrádka (bez ověření), 8. Září 2014 - 19:09

Obrázek uživatele Zahrádka

Ano, já také uvažuji, že si pořídím osmičku. Nebo dokonce superosmičku!

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil ZEUS (bez ověření), 8. Září 2014 - 19:04

Obrázek uživatele ZEUS

Nemyslím, že je to nesmysl, naopak 4K blu ray vítám zejména kvůli tomu, že poskytne luxusní kvalitu na velkých obrazovkách. 8K je otázkou hoooodně daleké budoucnosti, a v běžných domácich podmínkách prakticky nevyužitelné.

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil Michal Kubeček (bez ověření), 8. Září 2014 - 22:37

Obrázek uživatele Michal Kubeček

Užitečnost 8K vidím dost skepticky. Vyjdu-li z toho, že typická rozlišovací schopnost lidského zraku je asi jedna minuta, bude ve vzdálenosti potřebné k tomu, abych na 4K obrazovce rozeznal uprostřed jednotlivé pixely, vodorovný rozměr obrazovky vidět pod úhlem přibližně 58 stupňů. To znamená, že 4K televizi o šířce 2 metry bych musel sledovat ze vzdálenosti přibližně 180 centimetrů. A to platí pro statický obrázek, jakmile bude obraz v pohybu, je schopnost rozlišit jemné detaily ještě daleko menší.

Ale když vidím, jaká rozlišení se dnes objevují u notebooků nebo telefonů, tak kdo ví.

P.S.: recenze k tématu: http://www.amazon.com/…_cr_rdp_perm?…

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil Stíhač (bez ověření), 9. Září 2014 - 12:30

Obrázek uživatele Stíhač

Nesouhlasím. Nelze tu mluvit o rozeznávání nějakých pixelů, ale o celkové podobě obrazu. I při vzdálenosti 3 metry je na 65" TV vidět patrný rozdíl mezi HD a 4K nejen v ostrosti, ale i v barvách a celkovém podání obrazu, pro oko je obraz mnohem přirozenější a vypadá jak skutečný. (Samozřejmě tady nemluvíme o sledování DVB-T vysílání.) Stačí si zajít do obchodu a podívat se.

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil Michal Kubeček (bez ověření), 9. Září 2014 - 13:34

Obrázek uživatele Michal Kubeček

Ne, „zajít do obchodu a podívat se“ rozhodně nestačí. I když pominu to, že světelné podmínky a nastavení televizí v obchodě nemají nic společného se světelnými podmínkami a nastavením, se kterými si budu chtít doma pouštět filmy, k objektivnímu porovnání 2K vs. 4K by bylo potřeba velmi pečlivě potlačit všechny rozdíly nesouvisející s rozlišením. Např. u vámi zmíněného barevného podání není absolutně žádný důvod, proč by mělo záviset na rozlišení (pominu-li extrémní konstrukce jako nedostatečnou bitovou hloubku barevných kanálů a její obcházení ditheringem u vyššího rozlišení, ten by ale zase negativně ovlivnil kresbu). Pokud tam rozdíl v barevném podání je, je to právě trik, který má vyvolat lepší dojem. Navíc je potřeba si uvědomit i to, že to, co je v obchodech k vidění na 4K obrazovkách, jsou speciální demo videa, jejichž jediným účelem je vypadat efektně. A samozřejmě i to, že pro 65" vychází ta kritická vzdálenost pro 2K přibližně 260 cm, takže tři metry (pokud je vůbec dokážete odhadnout tak přesně, pochybuji, že jste to měřil) nejsou o dost víc, aby se dalo jednoznačně říct, že 2K musí stačit. Pro diskusi o 4K vs. 8K by to pak odpovídalo sledování té 65" televize ze vzdálenosti 150 cm, což názorně ilustruje, jak pochybná potřeba 8K je.

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil jonn (bez ověření), 8. Září 2014 - 20:31

Obrázek uživatele jonn

takze pocitam s tim ze budu kupovat jeste 4K bluray edici hobita :D ale tesim se jak malej..konecne bude mit smysl kupovat UHD telku a snad pujdou i ceny dolu.

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil Brusíček (bez ověření), 9. Září 2014 - 22:53

Obrázek uživatele Brusíček

Já zase zůstanu u „klasického“ Blu-ray 1920×1080, a to velmi rád. všechna tahle honba 4 i 8k jsou pouze marketingovým tahem jak z lidí dostat peníze, při projekci „standartního“ blu-ray na mé 55"led tv jsem s ostrostí obrazu maximálně spokojen, a kvůli 4k rozhodně nebudu všechny ty blu-ray filmy vyhazovat a nahrazovat je tímto vynálezem, otázka zní: pobere to lidské oko, to zázračné 8k? dle mého názoru blu-ray (1920×080) tady ještě bude hodně, hodně dlouho. Většina lidí má dnes „pouze“ dvd, blu-ray jen malý zlomek lidí, takže asi tak :-), třeba mě sežerte, ale mám pravdu.

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil Ondro (bez ověření), 10. Září 2014 - 17:43

Obrázek uživatele Ondro

Mám ten istý názor. Síce nie som nejaký veľký zberateľ BD edíc, mám doma iba tie naobľúbenejšie filmy v tomto formáte a isto ich nebudem zamieňať za 4K. Som spokojný s tým čo mám :)

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil Brusíček (bez ověření), 11. Září 2014 - 9:39

Obrázek uživatele Brusíček

Oprava pro rejpaly viz výše (1920×1080)

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil jonn (bez ověření), 11. Září 2014 - 15:31

Obrázek uživatele jonn

taky jsem tim nechtel rict ze budu vsechny svoje blucka menit za 4K verze..maximalne tak hobita nic vic..a smysl to rozhodne ma..je treba se posunout dopredu vzdyt uz telefony maji 2k rozliseni.u televize mi to prijde jako rozumny krok-navysovat rozliseni..spis jako marketing bych oznacil ty mobilni displaye kde to je trosku zbytecne a kde FHD zatim zcela postacuje.

Re: 4K Blu-ray dorazí koncem příštího roku

Vložil Brusíček (bez ověření), 11. Září 2014 - 23:42

Obrázek uživatele Brusíček

Dobře, ale jde o to že pokud si tu 4K tv koupíš, tak potom samozřejmě bude „standartní“ blu-ray 1920×1080 neostré! To je jasné, a jestli vlastníš více orig. bluček tak ti potom budou k prdu, nebude se ti ten obraz líbit