Východ slunce (Blu-ray)

typ film

Tagy: Blu-ray, Eureka Entertainment, film, Sunrise, Sunrise: A Song of Two Humans, Východ slunce

Východ slunce (Sunrise / Sunrise: A Song of Two Humans, 1927)

Český název: Východ slunce

Originální název: Sunrise / Sunrise: A Song of Two Humans

Rok výroby: 1927

Žánr: Drama / Romantický

Délka: 95 minut (1:35)

Režie: Friedrich W. Murnau

Hrají: George O'Brien, Janet Gaynor, Sally Eilers, Gibson Gowland, Barry Norton

Podrobnosti: Filmová databáze FDb.cz »

Studio: Eureka Entertainment

Technické informace

Český zvuk NE

České titulky NE

Typ disku: BD-50 (50GB BD-ROM)

Počet disků: 1

Zvukové stopy: bez mluveného slova Dolby TrueHD 2.0, bez mluveného slova 2.0

Titulky: anglické

Formát obrazu: 1,37:1

Rozlišení: 1080p

Video: MPEG-4 AVC

Popis filmu

Mistrovské dílo němé filmové éry natočil v Hollywoodu proslulý německý režisér Friedrich Wilhelm Murnau, autor průlomového hororového díla Upír Nosferatu. Přestože Východ slunce vznikal s velkými náklady, studio 20th Century Fox se ve smlouvě zavázalo, že nebude nijak zasahovat do režisérových záměrů.

Murnau vypráví milostný příběh o mladém venkovském farmáři, kterého oblouzní městská krasavice. Na její naléhání se muž rozhodne způsobit smrt manželky a odstěhovat se do města. Nedokáže však svůj čin provést do konce. Místo toho prožije se svou ženou krásný den ve městě a uvědomí si, že jeho pouto k životní partnerce je mnohem hlubší a pevnější než pouhé erotické vzplanutí. Nečekaně však dojde k nehodě a mladá farmářka se domněle utopí…

S pomocí expresivního hereckého výrazu, ale i nápadité pohyblivé kamery vytváří Murnau emotivně vypjaté situace, ve kterých rozehráva velmi široký rejstřík lidských pohnutek a pocitů, od vášnivého vzplanutí přes drásavé pocity viny až po uvědomění hlubokého a trvalého citu. To vše s mimořádně kultivovaným užitím filmového jazyka – takřka každý záběr v tomto filmu je působivým výtvarným dílem.

Východ slunce je historicky jedním z prvních filmů, který získal Oscary. V roce 1929, kdy se ceny Akademie udělovaly poprvé, uspěl Východ slunce ve třech kategoriích: nejlepší herečka v hlavní roli (Janet Gaynorová), nejlepší kamera (Charles Rosher a karl Struss) a nejlepší film. Nominován byl také za výpravu.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře