Válku s VPN Netflix nevyhraje (1)

vydáno 10. 2. 2016 | autor Pavel Kreuziger | sekce Glosy | téma Filmy

Tagy: blokování, Netflix, streaming, VPN

Netflix začal blokovat uživatele, kteří se pokoušejí obejít regionální omezení obsahu využíváním připojení přes VPN, což jako první pocítili jeho australští předplatitelé. Problém ale je, že nucením zákazníků k vypínání VPN je Netflix vystavuje bezpečnostním rizikům.

NetflixNetflix

Netflix se snaží chránit autorská práva, místní práva na distribuci i smlouvy. To by bylo zcela v pořádku, pokud by jediní lidé využívající VPN (virtuální privátní sítě) patřili k menšině „zlodějů streamovacích práv“, kteří se v Malajsii pokoušejí sledovat Doktora Who. A přesně to je i rétorika Neflixu. Problém ale je, že jeho základna VPN uživatelů není žádnou menšinou. A většina lidí, kteří využívají VPN, třeba lidé, kteří svá soukromá zařízení používají i pro pracovní účely, má VPN z důvodů bezpečnosti a ochrany soukromí.

Kroky Netflixu k řešení svého problému tedy vytváří problém nový, a to dost velký – pro miliony lidí, kteří se nesnaží obejít službu za účelem sledování kanadského pořadu ve Spojených státech. Zhruba před rokem odhadoval britský GlobalWebIndex, že při sledování Netflixu používá VPN každý měsíc asi 54 milionů lidí.

To, k čemu Neflix své zákazníky nutí, je z hlediska soukromí a bezpečnosti bláznovstvím. Zní poměrně zvláštně, že vás nějaká společnost může nutit používat jako heslo 123456, protože to řeší jejich interní problémy. Jenže přesně to Netflix dělá, když znemožňuje používání tak důležitého bezpečnostního nástroje, jakým je VPN.

Výjimkou z blokování VPN jsou u Netflixu všechny americké vojenské základny, což je pravděpodobně způsobeno právě otázkou bezpečnosti. Výjimkou jsou ovšem pouze ty základny, nikoliv jejich personál. Vojáci působící na zahraničních misích tak mají při případném používání VPN „obcházení“ stejný problém jako všichni ostatní.

Pokračování

(Zdroj: Engadget)

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Nové LCD TV střední třídy od Sony jsou tu

Nové LCD TV střední třídy od Sony jsou tu

Evropská pobočka Sony představila nové televize …

Spotify ruší integraci s některými staršími audio zařízeními

Spotify ruší integraci s některými staršími audio zařízeními

Máte předplacenou streamovací službu Spotify a …

Homepage »

Další Glosy

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Váš Gravatar účet pro tento e-mail bude použit pro zobrazení ikonky.