Samotáři (mini recenze Blu-ray)

vydáno 14. 1. 2015 | autor Petr Semecký | sekce Recenze | téma Filmy, Z domova

Tagy: Blu-ray, film, recenze, Samotáři

Samotáři (2000) (Blu-ray)

Samotáři režiséra Davida Ondříčka a scenáristy Petra Zelenky letos oslaví 15. výročí a pravděpodobně i díky tomu přichází jeden z nejkultovnějších tuzemských filmů nového tisíciletí na Blu-ray v nové remasterované edici.

Film samotný přitom stále neztratil nic ze svého kouzla. Ano, můžeme Zelenkovi jakožto majiteli pisatelského brku vyčítat, že jeho postavy jsou spíše teatrální než realistické a že mnohé situace zasmrádají konstruktem vytvořeným v první řadě pro vtip, než pro posun postav po dějové přímce. Avšak ve výsledku to vůbec nevadí. Zelenka a díky němu i Ondříček totiž vytvořili jakési malé pražské panoptikum zoufalců, kteří se snaží najít svou životní cestu a míhají se v soukolí života jako krysy v bludišti terária.

A nenechte se zmýlit. I po patnácti letech je tohle hledání lásky a cesty dál nesmírně zábavné, neboť Zelenkův (černý) humor nestárne a Ondříček dodává jednotlivým scénám nejen silné dramatické pnutí (výtečná návštěva u rodičů za přihlížení japonských turistů), ale i přesný humorný timing. A co dnes stále není v českém filmu běžné, silnou poetičnost vycházející z atmosféry noční Prahy.

Samotáři (2000) Samotáři (2000) Samotáři (2000) Samotáři (2000)

TIP: Další FullHD screenshoty v PNG a podrobné technické informace o obrazu a zvuku najdete na našem Blu-ray profilu filmu

Do toho si přihoďte přesné herce, jimž vévodí vyhulený Jiří Macháček a směšně zoufalecký Ivan Trojan, a máte před sebou film, na který se bude pravděpodobně vzpomínat i za dalších 15 let.

Technické provedení

A možná i díky Blu-rayi, jehož remasterovaná podoba se povedla. Nevím, jestli se jedná o stejný HD přepis, který aktuálně vysílají tuzemské televize (pravděpodobně ano). Vysoké rozlišení však Samotářům jednoznačně sluší a je až překvapivé, jak film dokázal odolávat zubu času (rozhodně lépe než Hřebejkovy Pelíšky).

Samotáři nabízí povětšinou velmi ostrý obraz, nadprůměrnou kresbu ve stínech i v detailech (oslní především velké detaily obličejů), neselhávají ani v případě kontrastu či podání barev, a tolik důležitá černá je nečekaně sytá jako ty nejlepší hollywoodské katalogovky.

Navíc jsem si nevšiml ani škrábanců či stop znečištění. Jen občas se objeví bílá tečka a v tmavších scénách je vyšší přítomnost filmového zrna a především kompresních artefaktů.

Samotáři (2000) Samotáři (2000) Samotáři (2000) Samotáři (2000)

TIP: Další FullHD screenshoty v PNG a podrobné technické informace o obrazu a zvuku najdete na našem Blu-ray profilu filmu

Na druhou stranu na disku absentuje výskyt stop po užití DNR či umělého doostřování. Takže pokud jste váhali, zda do Samotářů jít, nemusíte se bát. HD podoba jim i přes pár slabších míst sedne.

Zvukový mix v DTS-HD Master Audio 5.1 rovněž patří mezi lehký nadprůměr. Prostorové kanály sice nijak zvlášť aktivní nejsou a slouží spíš jako dokreslovači atmosféry prostřednictvím ruchů. Při zdůraznění filmového soundtracku ale imerzivita funguje. Byť stále platí, že většina filmu vychází z předních kanálů, které reprodukují čisté dialogy i dynamický soundtrack bez větších problémů.

Samotáři (2000) Samotáři (2000) Samotáři (2000) Samotáři (2000)

TIP: Další FullHD screenshoty v PNG a podrobné technické informace o obrazu a zvuku najdete na našem Blu-ray profilu filmu

P.S.: Na disku zaujme především obrovské množství zahraničních titulků. Od angličtiny po ruštinu.

Bonusy

Nic zásadního. Na disku kromě filmu najdete patnáctiminutový „Film o filmu“, trailer a dvojici videoklipů.

Filmgame.cz Blu-ray filmu Samotáři poskytl k recenzi distributor Magic Box. Zakoupit ho můžete v obchodě Filmgame.cz.

Mohly by vás zajímat naše další recenze Blu-ray filmů a HD elektroniky »

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Další Recenze

Komentáře