Hořící keř (mini recenze Blu-ray)

vydáno 10. 12. 2013 | autor Petr Semecký | sekce Recenze | téma Filmy, Z domova

Tagy: Blu-ray, Burning Bush, film, Hořící keř, seriál

Hořící keř (2013) (Blu-ray)

Hořící keř je svým způsobem unikát, neboť se nestává často, aby v Čechách vznikal projekt, jenž by měl podobnou uměleckou i finanční svobodu a mohl být tudíž nacpán vizí tvůrců v nepozměněné podobě až do posledního okénka záběru. Rovněž nebývá časté, aby o českých dějinách vypovídali zahraniční tvůrci. Angažování polské režisérky Agnieszky Holland se však ukazuje jako velice moudré. Hořící keř totiž vypadá díky jejímu vedení světově nejen po stránce zpracování, ale i hutnosti příběhu.

Samozřejmě nelze v tomto směru přehlížet ani scenáristu Štěpána Hulíka, jenž nejprve narazil v České televizi, aby našel útočiště v americké HBO, která mu dovolila projekt převést na plátno v podobě, v jaké ho měl vymyšlený a bez výraznějších kompromisů. Hulík sepsal třídílný příběh, který se z centrálního příběhu o dopadu činu Jana Palacha větví do několika menších lidských vesmírů a zároveň po hodině a půl (tedy s každou částí) mění žánr.

První část funguje jako komorní thriller, druhá jako civilní drama a třetí staví na vzorci soudních filmů, v nichž se hledají důkazy a objevují se nová odhalení, která dávají postavám i divákovi naději, že režim i přes svoje komploty nezíská v přelíčení o pošpinění Palachova odkazu navrch.

Hořící keř (2013) Hořící keř (2013) Hořící keř (2013) Hořící keř (2013)

TIP: Další FullHD screenshoty v PNG a podrobné technické informace o obrazu a zvuku najdete na našem Blu-ray profilu filmu

Hořící keř proto může působit trochu roztříštěně, jelikož se výrazně mění tempo vyprávění (od dravé první části k velmi pomalému rozprávění závěrečné části), mnohé postavy se trochu nešetrně vytrácí a s nimi i dějové linky, Holland a Hulík však hlavní linie dokáží dotáhnout do konce a dokonce v nich umí excelovat způsobem, který diváka emocionálně zasáhne.

Ačkoli Hořící keř ne vždy táhne na branku s jistotou, řadou silných a vysloveně brilantních sekvencí dokáže strhnout podobně jako hollywoodské spektákly (zjištění o synově smrti, exhumace těla, odlévání masky, závěrečná montáž s hrobem), aniž by se ale utápěl v přehršle patosu.

Hořící keř (2013) Hořící keř (2013) Hořící keř (2013) Hořící keř (2013)

TIP: Další FullHD screenshoty v PNG a podrobné technické informace o obrazu a zvuku najdete na našem Blu-ray profilu filmu

Od toho si Holland naopak drží po většinu scén rozumný odstup a postavy v jejím a Hulíkově podání působí jako lidé z masa a kostí, nikoli jen jako figury tupě odříkávající papírem šustící text. Nikdo není černobílý, na každou hlavní postavu se nahlíží z více úhlů a každé hrdinství je režimem adekvátně odměněno podobně jako to aktuálně předvádí například v kinech řádící pokračování Hunger Games. A za to posílám tvůrcům velký dík.

Technické provedení

„Obstojná kvalita“ je hodnocení, které je příhodné jak pro obraz, tak zvuk Hořícího keře. Jak jsem již upozorňoval v článku o problémech s kompresí, po vizuální stránce Hořící keř tratí kvůli nepříliš šetrné kompresi. Přechody v tmavých scénách jsou pro cvičené oko téměř vždy bolestivé, některé scény nejsou ani příliš ostré a zpochybňovat by se místy dala i schopnost podat opravdu sytou černou.

Pokud má však transfer zlepšené podmínky (dobře nasvícené prostředí, exteriéry a málo akčního pohybu), dokáže chytit za oko jak ostrostí či drobnokresbou, tak i věrným podáním barev (v rámci uměleckého záměru, barvy jsou totiž desaturované) či kontrastem. K lepšímu zážitku zkrátka stačilo rozprostřít sérii na více disků a nekomprimovat stopu do zemdlení.

Zvukově je Hořící keř více než adekvátní. Šestikanálová Dolby Digital stopa nabízí dostatečnou práci s prostorem (psi vám štěkají za zády, davové scény obkličují), ambientní hudba dokáže díky skvostné reprodukci pohltit a dialogy jsou zasazené přesně, abyste každý bez problémů slyšeli. V tomto ohledu Hořící keř nezklame. Byť absence HD stopy zamrzí.

P.S.: Ačkoli má disk problémy s přehráváním v některých PC mechanikách, kdy dochází k sekání obrazu, na stolních přehrávačích funguje bez problémů.

Hořící keř (2013) Hořící keř (2013) Hořící keř (2013) Hořící keř (2013)

TIP: Další FullHD screenshoty v PNG a podrobné technické informace o obrazu a zvuku najdete na našem Blu-ray profilu filmu

Bonusy

Od bonusů se již předem čekalo málo, proto nepřekvapí, že dostanete pouze videoklip a půlhodinový film o filmu. Ten však nabízí o dost více, než byste si mysleli. Sama režisérka v něm totiž hodnotí strukturu mini-série, vzpomíná na své vlastní zkušenosti z doby normalizace a i herci (Vojta Kotek se s tím nepáře) upozorňují na výjimečnou hodnotu projektu. Navíc se podíváte pod pokličku (byť jen letmo) kaskadérským kouskům, natáčení davových scén a v neposlední řadě i trikovým kouzlům.

Filmgame.cz Blu-ray seriálu Hořící keř nám zapůjčil obchod Filmgame.cz. Děkujeme!

Mohly by vás zajímat naše další recenze Blu-ray filmů a HD elektroniky »

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

Společnost TP-Link přináší na trh nový hybridní mesh …

Homepage »

Další Recenze

Komentáře