Gravitace (recenze Blu-ray)

vydáno 25. 2. 2014 | autor Petr Semecký | sekce Recenze | téma 3D, Filmy, Z domova | 11 komentářů

Tagy: 3D, BD, Blu-ray Blu-ray 3D, film, Gravitace, Gravity

Gravitace (Gravity, 2013) (Blu-ray)

Není pochyb o tom, že Cuarónova Gravitace je počinem výjimečným. Možnosti dnešní filmařiny posouvá zase o kus dál díky vývoji zajímavých technických řešení. Dovoluje si inovativní snímání ruku v ruce se snahou o extrémní fotorealismus. A díky posazení děje do zdánlivě nekonečného vesmíru řeší témata, která jsou osvědčená i svěží.

Přesto bych byl velmi opatrný s označením filmařské revoluce či snad ultimátního filmového zážitku. Za prvé moc netuším, co si pod oběma pojmy představit, za druhé nemám páru, jak se ve světě subjektivního zážitku podobná označení vyměřují (existují na to snad tabulky?) a za třetí nevidím na přímočarém příběhu o přežití v extrémní situaci, kde se za 90 minut několikrát zopakuje podobné schéma, za nic bůhvíjak božského. To už bychom mohli více oceňovat například Boyleových 127 hodin, v nichž se alespoň jednalo o příběh značně realističtější a technicky se rovněž jednalo o snímek nesmírně inovativní.

Ač se totiž Cuarónův příběh snaží poctivě simulovat vesmírnou realitu, přesto se až příliš rád oddává tradičním hollywoodským klišé, která fungují jako pomocné berličky, když už není kam dál. Proto se situace variují. Proto dochází k rozhovorům s jazykovou bariérou. A proto má postava Sandry Bullock (kterou by s jejími zkušenostmi horko těžko pouštěli na vesmírnou misi) v určité situaci halucinace, jež jí znenadání pomohou k zásadnímu řešení zapeklité situace.

Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013)

Aby bylo jasno. Film kvůli tomu nepovažuji za špatný. Jen je dobré si uvědomit, že Cuarón pouze obratně pracuje se zaběhnutými scenáristickými technikami, avšak unikátní nápaditost a – chce se říci – genialitu z ranku Stanleyho Kubricka a jeho Vesmírné odysey nenabízí. Vadí to však?

To víte že ne. Jednoduchá premisa a hollywoodská řešení alespoň dávají Cuarónovi možnost soustředit se na výtečné řemeslné zpracování plné dlouhých táhlých záběrů, originálního rámování a přechodů, nad nimiž musí mít řada nejen diváků, ale i tvůrců oči na vrch hlavy. Nemám rád tvrzení, že forma vítězí nad obsahem, neboť ve své podstatě nedává moc smysl (jedno vychází z druhého). Spíš se hodí říci, že v případě Gravitace se jedná o chytrou symbiózu, kdy osvědčená dějová konstrukce ve spolupráci s jednoduchým příběhem umožňují otevřít vrata tvůrčí kreativitě naplno a Cuarón je naštěstí člověk, jenž ví, jak své nápady prodat v plné parádě a publikum bavit, dojímat a napínat až do vypnutí promítačky. A nemyslete si. To vůbec není málo.

Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013)

Technické provedení

Pravděpodobně každý, koho jste se v době kinopremiéry zeptali, vám tvrdil, že Gravitaci lze vidět pouze ve 3D, neboť „pouhé“ 2D zážitek zcela jistě uzemní a film ztratí na své vizuální opulentnosti. To však vážně není problém. 3D je samozřejmě fantastické (spolu s Hobitem a Avatarem jasná TOP 3), když dostanete fantastické barvy, vyvážený jas a precizní ostrost. Velký rozdíl oproti kupříkladu Thorovi 2, kterého si proklepneme za pár dní a který je ve 3D v podstatě nekoukatelný.

Cuarón je ovšem inteligentní filmař a takový svůj film netočí pro jeden formát. Ač je tedy 3D při sledování doporučené, druhého rozměru se bát nemusíte. Příběh totiž zůstává nezměněn a vizuální kvality jsou i v „placatosti“ natolik oslnivé, že nebudete vědět, kam dřív koukat. Díky skvělému kontrastu si vychutnáte syté barvy, uhlovitou černou, nádhernou kresbu a ostrost přepisu odhalující sebemenší oděrky na digitálních (!) kostýmech, každičký v počítačích dotvořených výdech vlhkého vzduchu, popřípadě oděrky, lehké škrábance a šmouhy na fachmanech od počítačů vytvořených hledích skafandrů.

Ani 2D stopa přitom není plochá. Práci s prostorem a jednotlivými plány si vychutnáte i bez brýlí a věřte mi, že při každé destrukci, popřípadě prolétávání prostorem pocítíte stejné vzrušení jako by se vesmírné moduly tříštily ve třetím rozměru. Jen na vás zkrátka nebudou tak agresivně vyskakovat.

Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013)

TIP: Další FullHD screenshoty v PNG a podrobné technické informace o obrazu a zvuku najdete na našem Blu-ray profilu filmu

Skutečnou fantazií a splněným přáním všech audiofilů je pak zvuk v podání šestikanálové DTS-HD Master Audio stopy. Pravda, zrovna v tomto případě by silně bodl osmikanál, i tato nižší mixovací varianta je ale naprosto strhující a nabízí skvostný dynamický rozsah, širokou škálu zvukových detailů a působivou práci s jednotlivými kanály, což ve výsledku zaručí, že po 90 minut ani nedýchnete.

Možná si dokonce – podobně jako já – uvědomíte, že dnešní prezentace v kinech stojí velmi často za starou bačkoru, poněvadž domácí mix Gravitace je výrazně hravější a při dostatečné aparatuře i mnohonásobně působivější (trumfl by ho snad jen Atmos). Zatímco ve špatně nastaveném či postarším kině mnohdy dochází ke slévání jednotlivých zvukových vjemů a zážitek vám může zkazit i třeba nadměrná hlasitost (zdravím do IMAXu, kde na to mají v poslední době patent), v domácích podmínkách si vychutnáte jemné nuance a každičký tón do sytosti. Přiznám se, že závěrečná přistávací sekvence mě svojí dokonalostí natolik odrovnala, že jsem si ji pustil ještě dvakrát. A nechtějte vědět, kolikrát se během pulzování pokoje ozývala ze sousedních bytů nenávist nerudných sousedů ztělesněná bušením koštěte do stropu, popřípadě zvýšenou frekvencí dupání. Co já na to? Přidal jsem „volume“ a zmáčkl „re-play“.

Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013)

P.S.: Díky kvalitnímu namluvení a namixování se povedl i dabing (Dolby Digital 5.1). Při rodinných projekcí s požadavkem mluvené češtiny se tudíž nemusíte vůbec bát, že byste zážitek výrazně degradovali.

Bonusy

Člověka zmlsaného bonusovou náloží o proporcích Hobita samozřejmě Gravitace plně neuspokojí (audiokomentář nebo P-i-P by silně bodli a mrzí mě, že zrovna tady se Warneři nepředvedli více), pořád však dostanete od bonusové sekce tři hodiny zábavných materiálů, které vás provedou natáčením a ještě přihodí něco málo navíc.

Něčím navíc mám předně na mysli krátký film Aninqaaq, který si střihl Cuarónův bratr Jonás (napsal ho i zrežíroval) a který nahlíží na rádiový hovor mezi Ryan a eskymákem Aninqaaqem z pozemské perspektivy. A není vůbec špatný. Samozřejmě je trochu nadbytečný (nepřináší nic, co byste si nedokázali sami představit), řemeslně však drží bezvadně pohromadě a přináší zajímavou změnu optiky s trochou humorného odlehčení. Rozhodně palec nahoru.

Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013)

Druhou přidanou hodnotou je krátký dokument o znečišťování našeho orbitu vesmírnými odpadky. Zde se dozvíte docela dost o vesmírných programech, o tom, jak krásně jsme si zasvinili okolí Země a jak ze zapeklité situace ven. Rozhodně zajímavé.

Nicméně ne tak jako hlavní chod v podobě 107 minut dlouhé featurettové směsky „Gravity: Mission Control“. Popřípadě přes půl hodiny dlouhých rozborů zásadních scén ve filmu, v nichž se podíváte detailněji na veškerou techniku a problémy, s nimiž se tvůrci museli vypořádat.

Jedná se o hodně vyčerpávající pokoukání, které vás – pokud fandíte filmovým efektům a filmovým inovacím – zabaví jako už dlouho nic. Tradiční záběry ze zákulisí jsou zde povětšinou prokládané Cuarónovým výkladem, jenž rozebírá prvotní nápady, myšlenky filmu i jednotlivá úskalí a samozřejmě vyzdvihuje své spolupracovníky, bez nichž by film v takovéto podobě zřejmě nevznikl.

Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013) Gravitace (2013)

TIP: Další FullHD screenshoty v PNG a podrobné technické informace o obrazu a zvuku najdete na našem Blu-ray profilu filmu

Dobré je, že jednotlivé featuretty nepůsobí jako pouhé plácání po zádech. Naopak dávají detailně nahlédnout do zákulisí, odhalují nesmírně přátelské vztahy na place (George Clooney je neskutečný) a přináší i řadu humorných historek, které můžete vyprávět podobně postiženým kamarádům na pivě. Anebo jen machrovat na ty, kterým budete film v dohledné době pouštět.

Buď jak buď, bonusy jsou informačně nesmírně bohaté a technicky vydařené, a díky Magic Boxu jsou dokonce i celkem slušně přeložené. Samozřejmě se najdou překladatelské úlety, stejně jako několik zbytečných překlepů. U podobně obsáhlého materiálu se ovšem dají prominout.

Filmgame.cz Blu-ray filmu Gravitace můžete zakoupit se slevou v obchodě Filmgame.cz.

Mohly by vás zajímat naše další recenze Blu-ray filmů a HD elektroniky »

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Ochrana proti výpadku napájení u velmi důležitých provozů

Ochrana proti výpadku napájení u velmi důležitých provozů

Datacentrum je zvláštním druhem provozu, který sice nic …

Recenze: UPS CyberPower CP900EPFCLCD

Recenze: UPS CyberPower CP900EPFCLCD

Dlouhý název záložního zdroje jako by napovídal, že …

Homepage »

Další Recenze

Komentáře

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Michal Kubeček (bez ověření), 26. Únor 2014 - 9:15

Obrázek uživatele Michal Kubeček

S hlasitostí to bohužel přehánějí skoro všude. I když zrovna na Gravitaci jsem byl ve Slovanském domě a překvapilo mne, že po dlouhé době jsem v kině výjimečně neměl pocit, že to moc řve.

Perlička: v manuálu k mému receiveru se píše, že po kalibraci přes Audyssey je hlasitost 64 referenční úroveň. („At that level you can hear the mix as the mixers heard it.“) Zatím jsem nenašel odvahu zkusit víc než 45 a obvykle filmy poslouchám na 36… A své si o tom asi myslí i výrobce, protože 64 je zároveň i defaultní hodnota maximální hlasitosti. :-)

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Anonym (bez ověření), 26. Únor 2014 - 11:39

Obrázek uživatele Anonym

Pro ty TOP3 3D filmy se berou jen snímky, které byly v kině ve 3D? V opačném případě bych totiž nesouhlasil s tím Hobitem, protože Titanik mi ve 3D přišel lepší

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Psema (bez ověření), 26. Únor 2014 - 11:59

Obrázek uživatele Psema

Spíš jsem bral nativní 3D. Ale ona je ta TOP3 dost omezený manévrovací pole. Kdybych rozšiřoval, zahrnul bych jak Titanic, tak třeba Pacific Rim, který se mi z konverzí líbili hodně.

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil kulivok (bez ověření), 4. Březen 2014 - 13:35

Obrázek uživatele kulivok

Tak pokud TOP 3 konverze tak: Titanic, Jurský park, Pacific Rim.

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Mara76 (bez ověření), 26. Únor 2014 - 15:36

Obrázek uživatele Mara76

Moje BD 3D TOP: Hugo, Life of Pi, Tron Legacy, Tintin… Na Gravity se doma teprve těším, zatím viděno v kině a tam jsem z 3D tak úplně paf nebyl.

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Derek (bez ověření), 26. Únor 2014 - 19:52

Obrázek uživatele Derek

dneska mě gravitace přistála doma v podobě futurepaku. Jako vždy dokoale zabalený balík z filmareny – ano, z filmareny, miluju jejich unboxy blurejek a rád podpořím nákupem.

po rozmotání třikrát obaleného blurejka na mě poprvé vykoukl futurepak.

popravdě – zepředu není žádný rozdíl oproti steelbooku a gravitace vypadá fantasticky. osobně bych zvolil matný obal a ne lesklý, ale jak říkám, vypadá to fantasticky ! z boku jsou díry pro panty – plastové pantíky zevnitř – nápis je dostatečně veliký a předěl polovin obalu rozhodně není nějaký propastný – a navíc si myslím, že šikovná úprava obalu by mohla dovolit mít tu stranu jednolitou, ale to je spíš tip pro výrobce. zezadu je opět future k nerozeznání od steel. co se týče zavírání, je naprosto v pohodě, vše sedne jak má.

uvnitř jsou dva disky, k mému překvapení i letáček s reklamou ( z roku 2013? ) a moc pěkný artwork. disky mají solidní uchycení a jdou vyndat bez problémů.

jak jsem říkal už nahoře, je to můj první futurepak a rozhodně je povedený.

p.s. vyhrál jsem číslo 91 :) a jaké máte vy ?

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Derek (bez ověření), 26. Únor 2014 - 22:32

Obrázek uživatele Derek

obraz

projektor vrněl blahem a já s ním. je to neuvěřitelný vizuální zážitek. když se sandra vzdaluje od raketoplánu hluboko do vesmíru, černá snad nemůže být černější. hvězdy září v dáli, mléčná dráha je tak neskutečně skutečná a tělo kosmonautky se pozvolna ztrácí v té nekonečné kráse… pohledy na zemi, na východ slunce, na podrobnosti katastrof, na odlesky v helmách, na podrobnosti výstroje a raket a interiérů a azbuky a vůbec…je to bomba ! zítra se mrknu pak na 3d telce a dám vědět, jaké to je…

zvuk

když je první pohled na zemi a vy se jen díváte, z pravého suroundu se postupně začne ozývat komunikace raketoplánu, která zvolna sílí a přesouvá se. všechny zvuky jakoby šly ze skafandru, slyšíte vrtačku ( šroubovák? ), dekly, pády…a taky samozřejmě hudbu a trysky a pak na zemi…to je prostě parádička. dabing se také povedl, ikdyž je klasicky utlumenější než orig. zvuk.

bonusy

opravdu velmi zajímavé, možná i víc než samotný film, přeložené a rozhodně je na co se těšit

závěr

parádní film, s dokonalým obrazem, dobrým zvukem a dokonalými bonusy ! navíc ve futurupaku ( kdo vymyslel tak blbý jméno ? ), který je mimořádně povedený a sám by si zasloužil poličku pro sebe. jasné doporučení, jasná koupě !

p.s. ten pohled do vesmíru mám stále před očima, ty barvy, ta bezednost…fantazie

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil KARLOS (bez ověření), 26. Únor 2014 - 23:08

Obrázek uživatele KARLOS

Tak zvuková stopa po velmi dlouhé době surroun opravdu pekelně prodává… Snad jeden z mála filmů, kde se dialogy nedrží centru. Český dab je sice namluvený dobře, ale jeho technická kvalita je teda alespoň za mě na pováženou. Dialogy jsou oproti originální stopě velmi nečitelné a zapadají pod ostatní ruchy a hudbu. Stěží sem rozumněl. Ve 2.0 (sluchátkách) pak byla situace o trošičku lepší, ale pořád žádný zázrak.

Jinak fajn recenze. Bonusy pecka, AV kvality vynikající, film si užívám pokaždé, když ho znova vidím. Futurepack (taky moje premiéra) naprosto dostačující, nechápu upřímně tu hysterii kolem nich. Ano, u Hobbita bude fajn hřbet stejný jako minule, jinak zásadnější problémy nevidím.

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Psema (bez ověření), 27. Únor 2014 - 10:41

Obrázek uživatele Psema

U mě teda dabing naprosto v pohodě i v otázce kvality. Samozřejmě datovej tok horší, protože DDčko, ale že bych nerozuměl, to fakt ne. Divný.

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Derek (bez ověření), 27. Únor 2014 - 19:20

Obrázek uživatele Derek

3D obraz

jak jsem slíbil, skoukl jsem gravitaci ve 3déčku. ten film byl najednou úplně jiný. přestože byl na malé tv 40" ( projekce je cca 210cm ), tentokrát jasně vyhrál 3D obraz nad projektorem.

bylo to úplně dokonalé, snad skutečnější než reál :) rozhodně to je demodisk pro 3D

Re: Gravitace (recenze Blu-ray)

Vložil Opat (bez ověření), 1. Březen 2014 - 0:53

Obrázek uživatele Opat

„Cuarón je naštěstí člověk, jenž ví, jak své nápady prodat v plné parádě a publikum bavit, dojímat a napínat až do vypnutí promítačky“ – asi se ti při psaní vybavil jeho minulý film, a v tom případě bych přidal rudou skvrnu, ale co se týče Gravitace, to je prostě nehorázná, klišovitá, hollywoodská sračka par excellance, něco tak blbýho abys v kině pohledal – naposled jsem měl stejný pocit při sledování Rush. Mnohem zajímavější jsou ty bonusy, to je snad jediný důvod, proč za to vyhodit ty nehorázný prachy.