Za 3D už si připlatí i Američané

vydáno 28. 9. 2011 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma 3D, Ze světa | 2 komentáře

Tagy: 3D, Men in Black 3D, The Amazing Spider-Man

3D brýle

O 3D se sice několik měsíců mluvilo jako o spáse kinařů, poslední rok to ale naopak vypadá, jako by většina lidí do kina právě na filmy ve stereu raději nechodila. Peníze ze 3D projekcí zpravidla tvoří kolem třetiny tržeb, což je s přihlédnutím k faktu, že jsou lístky dražší, docela žalostný výsledek. Teď přichází další rána do zátylku nové technologie: Sony už jí odmítá dotovat.

V praxi musí každé filmové studio zaplatit za brýle, které divák dostává při vchodu do kinosálu. Ačkoliv jsou pasivní 3D brýle docela levné, u každého většího filmu taková legrace vyjde studio na pět až deset milionů dolarů. Což nejsou malé peníze. Sony (vlastnící mimo jiné Columbia Pictures) se rozhodlo, že už zlaťáky do sterea sypat nebude a dotace zatrhlo. Pro Američany to znamená, že jakmile budou chtít jít na film od tohoto studia ve 3D, budou muset zaplatit nejen vyšší cenu vstupného, ale také další peníze za koupi brýlí. Ty si samozřejmě budou moct nechat, v době odlivu diváků a nikterak příznivé ekonomické situace to ale dobrá zpráva není.

Columbia Pictures přitom na příští rok chystá hned dva 3D megafilmy: třetí Muže v černém a především pavoučí restart The Amazing Spider-Man (mrkněte u nás na první ukázku).

Tuzemským divákům něco takového nebude připadat jako žhavá novinka – ve valné většině multiplexů si také musíme brýle kupovat a pak si je brát s sebou. Pro filmový trh v Americe to ale může znamenat podstatně větší ránu než na našem malém rybníčku, protože většina filmových tržeb přichází právě odtamtud. Podobné jednání bude znamenat akorát další odliv diváků a především další zášť vůči 3D – málokdo asi bude rozlišovat, který film je od jakého studia. Všichni přitom víme, jak dokáže člověka vytočit, když si brýle vzít zapomene, případně nejde do kina z domova, a musí si tak koupit nové – osobně už jich mám šest. Což je skoro další lístek do kina. U nás kvůli tomu kdovíjaký humbuk není, za velkou louží ale rozhodnutí soňáků zcela jistě zacloumá s tržbami a opět ohrozí budoucnost 3D.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Za 3D už si připlatí i Američané

Vložil Karbous (bez ověření), 28. Září 2011 - 22:32

Obrázek uživatele Karbous

Naposledy jsem byl na 3D loni v prosinci na Tronovi a to se brýle ještě normálně půjčovaly. Takže to s tím kupováním brýlí mi přijde jako naprostá novinka.

Re: Za 3D už si připlatí i Američané

Vložil Anonym (bez ověření), 3. Říjen 2011 - 10:51

Obrázek uživatele Anonym

presnetak nam pokazde ty brile sebraly tak pokud teda byli v cene lisku tak mas okradly teda