Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

vydáno 14. 9. 2011 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma 3D, Televizory, Monitory | 12 komentářů

Tagy: 3D, Blu-ray, Blu-ray 3D, LG, LG LW980S, LW980S

LG LW980S

LG uvádí na tuzemský trh se spotřební elektronikou vlajkovou loď své televizní flotily. Jmenuje se LW980S a mimo jiné se chlubí Nano Full LED technologií, zjednodušeným ovladačem Magic Motion Remote Control (něco jako ovladač Wiička), čtyřsethertzovým True Motion a s ním spojenou TUV certifikací, která zaručuje, že televizor „nebliká“, a LG Cinema 3D, které – jak má LG ve zvyku – využívá k tvorbě stereoskopického obrázku pasivní technologie. A kdyby vám tohle ani tuny dalších funkcí nebyly dost, nejnovější LG je také zatraceně pěkná.

Proč o ní vůbec mluvíme? Viděli jsme jí na vlastní oči a měli jsme příležitost mrknou na několik 3D scén z nového Blu-ray posledních Pirátů z Karibiku. Stejně jako od jakékoliv z předchozích televizí s pasivním 3D jsme ale odcházeli s očima v sloup. Protože pasivní technologie jednoduše nevypadá dobře – a to ani na nejnovějším LED televizoru, který se chlubí tím, že 288 diodkových zón „rozmělňuje“ ještě speciálním tenkým filtrem. Co je mu to platné, když z hlediska barev, jasu i kontrastu vysoce kvalitní obraz ubíjí při přechodu do 3D hrubý rastr, který je u čtyřicetipalcové úhlopříčky zpozorovatelný i ze tří metrů?

LG sice tvrdí, že jejich 3D „nebliká“, že jejich 3D není pro oči závadné (mají to potvrzené od oční kliniky!). Navíc jsou tu ty superlevné a superlehké brýle, které dostanete rovnou v několika barvičkách! To ani nemluvě o ceně – tu u LW980S ještě neznáme, ale LG je všeobecně „budget friendly“. Všechno to zní jako pohádka. Jenže pak se pustíte do prvního 3D filmu a všechna radost je pryč. Tahle technologie má ještě hodně daleko nejen ke kvalitnímu stereo-obrazu, ale ke kvalitnímu 3D všeobecně.

I na nejnovější LG totiž pasivní 3Dčko krom hrubého a opravdu nepříjemného rastru při pohledu z ostřejších úhlů ztrácí na kvalitě a začne se rozdvojovat. LG se pak chlubí tím, že na obraz můžete koukat i v leže (tedy že můžete naklonit hlavu), už ale zapomíná zmínit, že jakmile změníte pozorovací výšku a na televizor nekoukáte kolmo, obraz jde do háje téměř okamžitě. 3D se rozjede do všech stran, začnou se tvořit duchy a je po stereo-zábavě. Ani při ideálním pozorovacím úhlu to ale není ono. Prostorovost je sice stále ohromná, ale oproti aktivním technologiím televizory nedosahují ani zdaleka tak kvalitního 3D. Ona hloubka tam je, ale nepůsobí tak celistvě a plasticky.

Takže pasivní 3D má i u nejnovějšího modelu od LG nejen špatné pozorovací úhly a poloviční rozlišení, jehož rozřádkování techničtěji založeného diváka ruší doslova každou vteřinu, ale opravdu kvalitní stereo nenabídne ani za ideálních podmínek. Netvrdíme, že by bylo špatné, jednoduše ale není tak dobré, jako u televizorů s technologií aktivní.

Je to technologie levnější a pohodlnější. Jenže pohodlí je v tomto případě daň, kterou platíte na úkor kvality. Ve velkém. Nová LEDka od LG vypadá famózně. Ve 2D. Posťte do ní stereo a máte po legraci. Co je smutné? Že ani v době Blu-ray a HD televizorů nebude průměrný divák preferovat kvalitnější technologii, nýbrž tu, která mu ušetří peníze a otlačeniny na nosu.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil kulivok (bez ověření), 20. Září 2011 - 14:04

Obrázek uživatele kulivok

Nemohu si pomoci, ale to co píšete je naprostý nesmysl. Pasivní 3D je lepší než aktivní, neztmavuje tolik obraz a je to systém používaný v profesionální praxi. Přenosové vozy, režie, střižny tam se používá jen pasivní 3D.Nechte laskavě na každém, aby se rozhodl pro jaký způsob se rozhodne, já sem skalním zastáncem pasivního 3D.A mimochodem, pouštěl jste si piráty, Hm zrovna film, který je ukázkou jak nemá 3D vypadat, ale to jen na okraj.

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil st39.6, 20. Září 2011 - 14:56

Obrázek uživatele st39.6

To je tedy argument. Protoze se od jinych vyrobcu pouziva v profesionalni sfere, bude pasivni 3D od LG lepsi, to chcete rict? To je preci nesmysl. V consumer sfere je pasivni 3D u televizoru mizerne, tim to hasne. A ze jsou Pirati ve 3D spatni, vime, my jsme si tu ukazku nevybirali. Rozhodnout se samozrejme muze kazdy sam, my jsme tu od toho, abychom upozornovali a prinaseli prvni dojmy. Mozna, ze kdybyste tu hruzu videl na vlastni oci, nesnazil byste se ted vyvracet, ze LG vypadaji mizerne. Protoze opravdu vypadaji.

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil kulivok (bez ověření), 22. Září 2011 - 13:06

Obrázek uživatele kulivok

no možná jste koukali na model, kde opravdu to pasivní 3D vypadá mizerně (možná i díky špatně zvolenému filmu, kdoví ), mě ale z článku přijde, že je zde haněna pasivní 3D technologie obecně. Přičemž ta jediná má perspektivu (pokud se vychytají mouchy), aktivní je slepá cesta.

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil st39.6, 22. Září 2011 - 17:50

Obrázek uživatele st39.6

to je pravda … ale dana jen tim, ze jsme v consumer sfere zatim nenarazili na nic, co by nas presvedcilo o opaku :)

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil Anonym (bez ověření), 30. Prosinec 2011 - 22:32

Obrázek uživatele Anonym

z tohoto článku (recenze tomu neřeknu, páč je to jednosměrná kritika jistě majitele zastaralé technologie aktivní 3D která již brzy vymizí…) mám dojem, že se zhrozím byť jen pohledem na ní … naštěstí nejsem idiot a obrázek si udělám vlastní. Televize hraje krásně, mám jak staršího „aktivního“ samsunga tak tenhle model zakoupen nedávno a nebudu tvrdit co je lepší, obojí prostě hraje krásně co se 3D týče… autor článku je jednoduše debil.

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil st39.6, 1. Leden 2012 - 23:01

Obrázek uživatele st39.6

neni nad sofistikovane prezentovany nazor

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil Anonym (bez ověření), 16. Únor 2012 - 19:04

Obrázek uživatele Anonym

http://avmania.e15.cz/… Přesto se domnívám, že můžeme docela objektivně posoudit, jak moc se NANO televizor povedl…

Stereo & Video …3D televize od LG, model LG CINEMA 3D LW980 získala od odborného měsíčníku Stereo & Video (01/2012) ocenění „Vítěz testu".

… … …

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil Dekanovsky (bez ověření), 5. Květen 2012 - 23:41

Obrázek uživatele Dekanovsky

Pane vase popisovani pasivni 3d technologie je proste amaterske precetl jsem na netu o dnesnich 3d technologii co se dalo a pak si vybral LG 47LW579S temer kazdy kdo videl na teto televizi napriklad AVATARA prohlasil ze to je lepsi nez v kine. A to predevsim diky tomu ze obraz neblika a neunavuje tolik oci je plny dronych detailu apd. vase tvrzeni o hrozne kvalite je s prominutim blbost tyto televizory rizkali po celem svete radu odbornych oceneni. A to od lidi kteri je podrobili dukladnemu rozboru. Vas clanek zavani amaterismem prvni tridy.

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil Anonym (bez ověření), 19. Červen 2012 - 19:40

Obrázek uživatele Anonym

Já sám mám zkušenosti jak s technologií aktivní, tak i pasivní. U aktivní mi vadilo to otravné blikání, které mi opravdu nebylo příjemné. Zato pasivní technologie je uživatelsky z mého pohledu přívětivější a pokud jde o ten váš zmiňovaný hrubý rastr, já sám jej nepozoruji a to upozorňuji, že i na při přehrávání HALF SBS (vzdálenost od obrazovky tak 3m). Toť můj názor. Dle mého by bylo nejlepší, kdyby se pasivní TV dělaly častěji s větším rozlišením, než jenom FULL HD, ale s rozlišením ULTRA HD, pak by nedocházelo ke ztrátám jemnosti díky užití pasivní technologie a bylo by to prostě fajn.

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil St.Malý (bez ověření), 4. Leden 2013 - 22:20

Obrázek uživatele St.Malý

Ve článku je poznámka,že je lekářsky doloženo, že to polarizované světlo neškodí: ať se podíváte kamkoli, tak skoro všude máte polarizované světlo: lcd tv, lcd-monitor, odraz (šikmý) světla od čehokoliv (voda, kaluže, naleštěné auto, zrcadlo atd)je vždy více- méně polarizované světlo, tak nevím proč se najdou lidé, kteří plaší polarizovaným světlem.

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil Daniel D. (bez ověření), 5. Leden 2013 - 13:16

Obrázek uživatele Daniel D.

To je ta největší blbost, jakou jsem kdy četl…

Re: Pasivní 3D? Viděli jsme LG LW980S

Vložil warkas (bez ověření), 3. Květen 2013 - 17:47

Obrázek uživatele warkas

Opravdu jsem ještě neviděl LG LW980S, ale mám starší LG a na pasiv 3D nedám dopustit. Předpokládám, že autor článku neměl při sledování pirátů nasazené 3D brýle, nebo si popletl technologii a měl nasazené červeno-zelené. Jinak mě spíš mrzí nedostatek dobrých 3D filmů .