Nová metoda komprese: Blu-ray kvalita při poloviční velikosti

vydáno 20. 8. 2012 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma IT a software | 2 komentáře

Tagy: H.264, H.265, HEVC, MPEG, MPEG-4

Skupina MPEG připravuje nástupce veleúsěšného kodeku H.264. Ten není třeba představovat, setkáváte se s ním na Blu-ray i ve streamovaných videích na internetu a je standardně používaný i ve sféře televizního vysílání. Jeho první verze se objevila pod názvem H.261 v raných devadesátých letech, následovalo H.262 v roce 1994, H.263 v roce 1996 a v roce 2003 dnes všeobecně rozšířené H.264. Mezery mezi jednotlivými verzemi se paradoxně rozšiřují, H.265 proto přijde po dlouhých deseti letech. Čekání se ale vyplatilo.

H.264

H.265 se říká také HEVC, nebo-li High Efficiency Video Coding. Tuto přezdívku kodek nedostal jen tak. Oproti svému předchůdci je totiž rovnou dvakát efektivnější – při stejném datovém toku je schopný poskytnout zhruba dvakrát vyšší kvalitu, což funguje i obráceně – stejnou obrazovou kvalitu poskytne H.265 při poloviční velikosti souboru klasického H.264. To je hodně podstatný rozdíl.

Jeho využití je jasné: Internetová videa v mobilních zařízeních, která jsou závislá na rychlosti připojení a datových limitech, a nové vysílací standardy, tedy především UHDTV – televizní přenosy ve 4k a 8k. Druhý zmíněný vyžaduje tak ohromné datové toky, že ho zatím není možné distribuovat přes žádné existující kanály (při japonském testu jich bylo několik spojeno) a právě v tom mu má H.265 pomoci.

Objevovat by se měl kodek začít na začátku příštího roku, jeho rozšíření ale logicky nějaký ten pátek potrvá. MPEG skupina nezávisle na něm připravuje ještě standard, který by mohl někdy během roku 2014 poskytnout glasses-free 3D video.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Samsung odhaluje řadu „QLED“ LCD TV pro rok 2019

Samsung odhaluje řadu „QLED“ LCD TV pro rok 2019

Jihokorejský Samsung odhalil svou řadu 4K televizí pro …

EAT představuje svůj doposud nejlevnější gramofon

EAT představuje svůj doposud nejlevnější gramofon

Značka high-endových gramofonů EAT vám nejspíš nic …

Homepage »

Komentáře

Re: Nová metoda komprese: Blu-ray kvalita při poloviční ...

Vložil jonn (bez ověření), 21. Srpen 2012 - 1:03

Obrázek uživatele jonn

proc ten kodek nepouzijou u bluray nosicich?zlepsilo by to tak uz skvelou kvalitu obrazu

Re: Nová metoda komprese: Blu-ray kvalita při poloviční ...

Vložil st39.6, 21. Srpen 2012 - 8:45

Obrázek uživatele st39.6

protoze BD uz ma uzavrene specifikace a menit je nelze, filmy by se nedaly prehrat na starsich zarizenich. za to by uzivatele vyrobce hw ukamenovali