Dvanáctikanálový zvuk klepe na dveře

vydáno 24. 10. 2011 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma 3D, Filmy, Hi-Fi audio | 3 komentáře

Tagy: Auro-3D, Geroge Lucas, Lucasfilm, Red Tails

Auro-3D

Není to tak dávno, co jsme si představili osmikanálové zvukové stopy od Dolby, které se začaly používat u valné části hollywoodských velkofilmů a následně i na Blu-ray. U Lucasfilmu ale chtějí být o krok napřed a tak začali experimentovat se zvukovou stopou o téměř dvojnásobném počtu kanálů – válečný film Red Tails uvede George Lucas jakožto producent ve dvanáctikanálovém audiu.

Nejedná se ale o žádný z doposud známých formátů jako DTS nebo Dolby. Lucasfilm se obrací na téměř neznámé Auro-3D, které vzniká spoluprací Aura a Barcy a ve skutečnosti je schopné dokonce čtrnácti kanálů (tedy 13.1). Unikátnost Aura-3D spočívá v tom, že kinosály osazuje zvukem rozprostřeným nejen horizontálně, ale i vertikálně, což ve spojení s kodekem Octopus, který by měl být zpětně kompatibilní i se staršími méněkanálovými formáty, vytváří dokonalý zvukový 3D efekt. Tedy alespoň to tvrdí samotné Auro. To je schopné osadit buď klasické kino zmíněnými čtrnácti kanály, nebo kino domácí kanály jedenácti (10.1).

Auro-3D

Samozřejmě je v tom jeden háček – kin osazených touto technologií je naprosté minimum. Sice by se to mohlo v brzké době změnit, protože Lucasfilm s Aurem uzavřel dohodu, v jejímž rámci ve svém zvukovém oddělení vybudoval nové mixážní studio, schopné s Aurou pracovat. Nic to ale asi nezmění na faktu, že Aura bude pouhým technologickým výstřelkem, drahou legrací pro vyvolené, která sice skončí v několika stovkách kinosálů po celém světě, podobně jako třeba D-Box, ale širšího uvedení se nedočká. Už jen proto, že by bylo zatraceně složité podobný formát protlačit na Blu-ray, nemluvě o tom, že by se pro kinaře jednalo o nevýhodnou investici.

Na druhou stranu je fakt, že musí být úžasný zážitek, slyšet film nativně namixovaný ve dvanácti kanálech přímo v kině k tomu vybaveném – obzvlášť film o bojových pilotech. Nebo třeba příští Star Wars, pokud se jich dožijeme.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

OnePlus vstupuje na trh televizí

OnePlus vstupuje na trh televizí

Společnost OnePlus, která je známá svými smartphony, …

Philips a Georg Jensen začali společně tvořit televize

Philips a Georg Jensen začali společně tvořit televize

Společnost TP Vision, která má na starosti značku …

Homepage »

Komentáře

Re: Dvanáctikanálový zvuk klepe na dveře

Vložil th0ca (bez ověření), 24. Říjen 2011 - 16:39

Obrázek uživatele th0ca

wau, repro i na strope, to muze byt dobry posusnani, slyset treba letadla, nebo ptaky :P :D

Re: Dvanáctikanálový zvuk klepe na dveře

Vložil Karbous (bez ověření), 25. Říjen 2011 - 1:41

Obrázek uživatele Karbous

Hezké..a zbytečné. :-) Většina lidí nepozná žádný rozdíl ani mezi 5.1 a 7.1, natož pak nějaké 13.1.

Re: Dvanáctikanálový zvuk klepe na dveře

Vložil Andrew (bez ověření), 26. Říjen 2011 - 15:56

Obrázek uživatele Andrew

Podle mě to má mnohem větší potenciál než D-Box, ale jako u všeho záleží na propagaci… Když to budou propagovat jako exkluzivní, a že je jen jeden sál, třeba v Praze, a udělaj z toho něco exkluzivního jako Imax… Stejně většina lidí naprosto netuší co je třeba v imaxu jiného oproti ostatním kinům… Podle mě takto by bylo umožněno to to zpřístupnit i fajnšmekrům…

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Váš Gravatar účet pro tento e-mail bude použit pro zobrazení ikonky.