Dolby chystá "ATMOS" pro mobilní zařízení

vydáno 18. 2. 2014 | autor Petr Semecký | sekce Bleskovky | téma Hi-Fi audio

Tagy: audio, Dolby, Dolby Atmos, hi-fi, mobilní zařízení, zvuk

Každý, kdo se alespoň jednou posadil do kina s vybavením pro reprodukci filmu se zvukovou stopou v Dolby Atmos, nám musí dát za pravdu, že se jedná o po zvukové stránce výjimečný zážitek. Díky unikátnímu rozmístění desítek reproduktorů a inovativnímu zvukovému mixu máte definitivně pocit, že sedíte uprostřed akce a sál dovede velmi věrně simulovat rozdílná prostředí, že si kupříkladu v prvním Hobitovi vážně připadáte jako v Glumově jeskyni. Osobně mi – jako u všech surroundových mixů – vadí, že jakmile se na novátorství přestanete soustředit, podvědomě si na prostorovost zvuku zvyknete a jednotlivé rozdíly ve směřování zvuku začnete vnímat méně. To je však problém lidského těla, nikoli inženýrů od Dolby.

A ti se nyní pokouší vylepšit kromě kin i mobilní zařízení. Na těch už totiž dávno neděláme pár základních úkonů jako je telefonování, psaní zpráv apod. Skrze tablety či smartphony denně posloucháme hudbu, hrajeme čím dál náročnější hry a rovněž sledujeme seriály a filmy, a tak je pro nás zvuk zásadním činitelem celkového zážitku. Dolby si to uvědomuje a skrze novou technologii, která má přidat do přehrávaného audia informaci o vertikální orientaci zvuku, by firma ráda dosáhla dalšího surroundového pokroku na kapesních platformách.

Dolby

Jistě, všichni víme, že softwarové bazmeky nikdy nenahradí speciálně rozmístěný (a nákladný) hardware, nicméně zrovna umocňovací fíčury od Dolby nejsou vůbec zlé. Nová „atmosovská“ technologie by měla ladně zapadnout do mobilní nabídky Dolby, která již nyní zahrnuje Dolby Digital Plus, umocňování dialogů, popřípadě stabilizaci zvuku.

Nová technologie však nebude možná úplně na všech zařízeních. Podle zahraničních zpráv by měla být párována prozatím pouze se zařízeními s procesorem Snapdragon 805 od Qualcommu, a to někdy v průběhu (spíše v druhé polovině) letošního roku.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

TP-Link Deco P9: hybridní mesh systém si poradí i se železobetonem

Společnost TP-Link přináší na trh nový hybridní mesh …

Homepage »

Komentáře