Blu-ray válí, formátu se daří

vydáno 26. 10. 2011 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma Filmy, Ze světa | 11 komentářů

Tagy: Blu-ray, Lví král, Rychle a zběsile 5, Star Wars, Thor

Thor (2011) (Blu-ray)

Tento rok se Blu-ray formátu opravdu povedl. Jednak na něm vychází jedna pecka vedle druhé, druhak se mu daří neustále přepisovat rekordy prodejnosti. A tak zatímco prodeje DVD klesají, Blu-ray se daří i přes nepříznivé podmínky (vedle DVD proti němu stojí i VoD, pirátství a samozřejmě špatná ekonomická situace, což jsou problémy, se kterými se ve svých počátcích DVD vůbec nepotýkalo) stále navyšovat prodeje.

Dosud největší nárust formát zažil v předchozích týdnech, kdy ve vysokém rozlišení postupně vyšel Thor, Star Wars, Lví král a páté Rychle a zběsile.

Čtěte u nás:

Pokud se přeorientujeme čistě na Spojené státy, během týdne, kdy vyšel Thor, zažil tamní trh nárůst prodeje oproti předchozímu roku o neuvěřitelných 131%. Samozřejmě se o to částečně zasloužily Star Wars, které vyšly v pátek, jejich síla se ale naplno projevila až týden na to, kdy formát zažil další vzestup, a to o rovných 156% oproti předchozímu roku.

Lví král (Lion King, 1994) (Blu-ray)

Ohromnou sílu katalogových titulů pak potvrdil o několik týdnů později Lví král spolu s Rychle a zběsile 5. Během jejich nástupu na Blu-ray totiž formát jako takový zažil své historické maximum, když si utrhl celých 40% koláče prodejnosti fyzických médií – předchozí rekord přitom stanovily Star Wars s 35%. Lvího krále se prodal milion kopií, Rychle a zběsile přihodilo další milion a půl. Týdenní tržba se tak vyšplhala na parádních $73.09 milionu. Podíl formátu na trhu v rámci celého roku stoupl meziročně o celých 35%.

Jinými slovy, Blu-ray se extrémně daří a dokazuje, že ho ty nejsilnější roky teprve čekají, tedy přesný opak některých pesimistických předpovědí, které hlásaly jeho brzký konec.

Čtěte také: Kvalitativní problémy katalogových Blu-ray titulů

Důležité je, že se během těchto týdnů podařilo dokázat dvě věci: žhavé novinky se stále velice dobře prodávají, takže se vyplatí investovat do zajímavějších edic a především: katalogové tituly mají ohromnou sílu. Těžko si sice představit, že by se něčemu mohlo dařit více než Lvímu králi nebo Star Wars, ale i tak studia dostala jasný impuls, že by se měla o své archivní pecky začít starat a vydávat je v bonusy našlapaných edicích s čerstvým remasterem. Očividně se to vyplatí. Což je nakonec dobrá zpráva především pro nás!

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil Anonym (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 3:38

Obrázek uživatele Anonym

Kdyby se raději rozšířily pořádné internetové přípojky třeba 100/100mbit a služby na stahování placeného obsahu z internetu byl bych spokojenější, ušetřily by se náklady na zpracování blu-ray nosičů a nutnost si to jít někam koupit. Kapacita disku je dostačujicí, takže v tom by problém nebyl. Doufám že časem tato technologie také skončí a nahradí jí jen velká datová úložiště.

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil Jarry (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 12:19

Obrázek uživatele Jarry

Tady na tom příspěvku je naprosto přesně vidět ten propad vyšších hodnot, kdy prioritou je JENOM kouknutí, případně poslechnutí obsahu. Je v podstatě rezignováno na fakt, že jak hudba tak film v přítomnosti fizického média má s kvalitně výtvarným ztvárněním obalu naprosto jinou uměleckou hodnotu, než v podstatě tentýž i kvalitní obsah uležený na jakémkoliv médiu. Prostě obal, booklet, výtvarné stvárnění je NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ díla!!!! Znám spoustu stahovačů , jimž se doma válí stovky NĚČEHO. Oni sami neví, co na kotouči je, nemají k hudebnímu či filmovému dílu jakýkoliv vztah.

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil tnp101 (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 13:01

Obrázek uživatele tnp101

Velmi dobře řečeno. Nebudu tvrdit, že nestahuju a všechno kupuju, ale mít doma oblíbený film, či hudební album v podobě originálního fyzického média je úplně něco jiného. Člověk má při spuštění zcela odlišný pocit a rád si třeba pouze vytahuju krabičky a prohlížím si je – o to víc, když se jedná o nějaké nádherné sběratelské edice.

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil st39.6, 28. Říjen 2011 - 13:48

Obrázek uživatele st39.6

tak tak, svata pravda. neni nad to, kdyz clovek otevre skrin a ta je plna blucek, sberatelskejch edic a steelbooku

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil Anonym (bez ověření), 5. Listopad 2011 - 0:15

Obrázek uživatele Anonym

Můj jedinej pocit by byl, jak to co nejrychlej dostat na disky, placky vyrazit a udělat tak místo ve skříni :D

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil Anonym (bez ověření), 31. Říjen 2011 - 0:06

Obrázek uživatele Anonym

Možná, že se Anonym nad Vámi jenom řídí příkazem „Neučiníš sobě modly“ a uznává ve skutečnosti vyšší hodnoty než Vy ;)

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil Jarry (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 17:18

Obrázek uživatele Jarry

Ještě jednou dobrý den, jsem až překvapen/mile nutno říci/, jak ti další dva přispěvatelé jsou v podstatě naladěni na stejnou vlnu jako já.Pokud mohu posoudit současný zájem o kupování například japonských cd replik v provedení s papírovým obalem, tak jsem přesvědčen, že za touto vlnou zájmu není jenom kvalitnější zvuk, ale prostě to samotné provedení obalu a tím pádem celého výrobku. Kdo zná například provedení cd Kate Bush- Lionheart, nebo ELP-Trilogy, tak ví o čem je řeč. Ano, je to neskutečně drahé, může se to jevit pro některé jako naprosto zbytečné, ale to je prostě podstata sběratelství, vlastnit a třebas jen to cd/bd/lp vzít do ruky a poťěšit smysly.Přeji sobě a vám podobně založeným co nejvíce takovýchto drobných radostí.

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil noone (bez ověření), 4. Listopad 2011 - 14:01

Obrázek uživatele noone

Ehm.. nemysleli ste skor ELP Brain Salad Surgery obal? Mimochodom, posledny ELP (High Voltage Festival 2010) koncert je aj na Blu-ray, kvalita spickova, zial Emerson ma velke problemy s rukou a je to vidiet na jeho hre..

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil Anonym (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 21:40

Obrázek uživatele Anonym

Já jsem zastáncem fyzických optických médii. Doufám, že formát Blu-ray s náma vydrží ještě hodně dlouho.

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil miky (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 22:04

Obrázek uživatele miky

také jsem zastáncem placky, bookletu, obalu, krabiček atd… jak u filmů, tak u her, nebo i hudby.

Re: Blu-ray válí, formátu se daří

Vložil Anonym (bez ověření), 1. Listopad 2011 - 18:37

Obrázek uživatele Anonym

kazdy si urcite nieco z netu stiahol ale na fyzicky originalne medium nema nic, predsa mi niekto bude tvrdit a pozriem si film na pc zmazem kuknem dalsi a sam nevie co pozeral pripadne sa o film este zaujimal…